wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Edukacja
 4. Aktualności z edukacji
 5. Akcja „Dary dla Ukrainy” we wrocławskich szkołach. Co potrzebne w Ukrainie

Akcja „Dary dla Ukrainy” we wrocławskich szkołach. Co potrzebne w Ukrainie

Redakcja www.wroclaw.pl,

zbiórka w SP nr 63 przy ul. Menniczej fot. Marek Księżarek
zbiórka w SP nr 63 przy ul. Menniczej

Od 28 lutego do wszystkich szkół i przedszkoli można przynosić dary dla Ukraińców. Na bieżąco będą one dzielone i przewożone za naszą wschodnią granicę. Po bezpośrednich rozmowach z naszymi Przyjaciółmi ze Lwowa i Kijowa wiemy, czego od nas potrzebują. Co jest obecnie najbardziej potrzebne oraz, jak przygotowywać paczki dla mieszkańców Ukrainy?

Reklama

Akcja prowadzona jest we wszystkich szkołach we Wrocławiu. 

Co jest zbierane we wrocławskich szkołach

Zbierane są m.in.:  

 • żywność, ale tylko ta długoterminowa, jak makaron, ryż, konserwy itd.
 • śpiwory,
 • koce,
 • środki higieny osobistej, takie jak pasty do zębów, bielizna, pieluchy, w tym pieluchy dla dorosłych,
 • ręczniki papierowe,
 • świece,
 • baterie czy zapalniczki
 • apteczki

Ważne! 

Bardzo ważne, aby dary przekazywać w kartonach z informacją, co znajduje się w środku! Prosimy nie zaklejać kartonów oraz pamiętać o tym, aby pojedyncza paczka nie była zbyt ciężka.

Dary będą zbierane od poniedziałku we wszystkich szkołach na terenie Wrocławia. Następnie zebrane dary ciężarówkami będziemy przewozić na Ukrainę.

Zbiórki we wszystkich wrocławskich szkołach

W poniedziałek, 28 lutego, w SP 17 przy ul. Wieczystej odbyła się konferencja prasowa dotyczącą zbiórki darów dla obywateli Ukrainy, która organizowana jest we wszystkich wrocławskich szkołach. 

Mimo że zbiórka zaczęła się oficjalnie w poniedziałek, już w ubiegły piątek do SP 17 mieszkańcy Wrocławia przynosili potrzebne rzeczy. 

Konferencja w SP 17 - Dary dla Ukrainy fot. UM Wrocław / Konferencja dotycząca rozpoczęcia zbiórki we wrocławskich szkołach i przedszkolach.

– Jeszcze wczoraj dary były przynoszone i układane w SP 17, a już dziś około południa są pięknie spakowane – mówił na konferencji Jarosław Krauze, radny i koordynator akcji z ramienia Rady Miejskiej. – W tej chwili bardzo ważne są kartony. Wszyscy, którzy będą zbierać i przynosić dary, muszą też dostarczyć kartony, do których będzie można wszystko spakować. Każdy musi być dokładnie opisany, tak abyśmy wiedzieli, co jest w środku. 

Podstawówka nr 17 z ul. Wieczystej współpracuje przy zbiórce dla Ukrainy z Fundacją św. Jadwigi. W akcję angażuje się wielu uczniów, którzy od lat aktywnie działają w wolontariacie. Warto dodać, że uczy się tam dużo dzieci pochodzenia ukraińskiego.

zbiórka darów w SP 63 Wroclaw

– W imieniu lwowiaków i innych mieszkańców Ukrainy, którzy przybywają do Lwowa z innych części kraju, dziękujemy za ogromne wsparcie duchowe, ale też i materialne, które już dociera do Lwowa – opowiadał Kazimierz Fabisiak z Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi. – Wielkie podziękowania od ludzi, którzy ją otrzymują. Oni są za to bardzo wdzięczni. To dla nich bardzo ważne.

– Jesteśmy w stałym kontakcie ze szpitalami lwowskimi i katedrą lwowską. Mamy wykazy najbardziej potrzebujących artykułów, potrzebnych dla uchodźców. Na dziś bardzo prosimy o przekazywanie pieniędzy na nasze konto, które dalej przekażemy na Ukrainę – tłumaczył K. Fabisiak. 

Zbiórka cały czas trwa. 

Zajęcia w szkołach i przedszkolach dla ukraińskich dzieci

Wrocław zapewni również wszystkim ukraińskim dzieciom miejsca we wrocławskich przedszkolach i szkołach.

– Obecnie tworzona jest baza miejsc we wrocławskich placówkach oświatowych, do których ukraińskie rodziny będą mogły posłać swoje dzieci. Będziemy starali się wskazywać potrzebującym szkoły i przedszkola, które położone są najbliżej ich miejsc pobytu – mówi Jarosław Delewski z Departamentu Edukacji UM Wrocławia.

Od wtorku (1.03) we wrocławskich placówkach oświatowych utworzonych zostanie 6 świetlic. Będą to miejsca, do których rodzice będą mogli, na kilka godzin dziennie, przyprowadzić ukraińskie dzieci.

– Dzieci w naszych świetlicach będą w pełni zaopiekowane. Na miejscu, oprócz osoby znającej język ukraiński, będzie też psycholog. W tym czasie rodzice będą mogli np. zorganizować wszelkie formalności, czy udać się do naszych punktów wsparcia – mówi Delewski.

Aktualna lista świetlic czynnych od 1 marca

 •  SP 84, ul. Górnickiego 20
 •  SP 108, ul. B. Chrobrego 3
 •  SP 37, przy ul. Sarbinowskiej 10
 •  Przedszkole nr 55 przy ul. Nowowiejskiej 36
 •  Przedszkole nr 31 przy ul. Kolbuszowskiej 6
 •  Przedszkole nr 35 przy ul. Pułaskiego 20a. 

zbiórka darów w szkołach dla Ukrainy

Sprawdzona informacja - skuteczna pomoc

Również 28 lutego, na portalu społecznościowym Facebooku, uruchomiony został fanpage PomagaMyWrocław z bieżącymi informacjami dotyczącymi tego, jak skutecznie i efektywnie zaangażować się we wsparcie osób dotkniętych wojną.

Będą się na mim pojawiać informacje oficjalne i zweryfikowane informacje dot. aktualnej sytuacji we Wrocławiu oraz sprawdzonych formach pomocy.

Informacje dostępne będą także na stronie www.wroclaw.pl/pomagamy.

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego koordynuje akcję pomocową

Każda chętna osoba, która będzie chciała przekazać pomoc rzeczową bądź zaangażować się w pomoc wolontaryjną, zna język ukraiński, rosyjski, jest prawnikiem czy przedsiębiorcą, który mógłby zatrudnić osoby zza wschodniej granicy – może napisać właśnie na adres [email protected].

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl