wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Więcej ruchu w szkołach i przedszkolach. Wrocławskie placówki zachęcają dzieci do ćwiczeń w trakcie nauki

Dzięki Akademii Krokieta i Lamy dzieci będą miały szansę na więcej ruch podczas zajęć w szkole i przedszkolu. Na zdjęciu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 108 fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Dzięki Akademii Krokieta i Lamy dzieci będą miały szansę na więcej ruch podczas zajęć w szkole i przedszkolu. Na zdjęciu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 108

Wrocławskie przedszkola i szkoły podstawowe dołączają do programu Akademia Krokieta i Lamy. Dzięki niemu do końca 2022 r. nauczyciele mogą bezpłatnie i bez ograniczeń korzystać z gotowych materiałów zachęcających najmłodszych do aktywności fizycznej.

Reklama
Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

W prawie 60 wrocławskich przedszkolach i szkołach podstawowych (w klasach I-III) realizowane są zajęcia w ramach Akademii Krokieta i Lamy, które łączą w sobie edukację, ruch i rozrywkę.

Wszystko po to, by najmłodsi wrocławianie mieli więcej okazji do ruchu w ciągu dnia. Ma to wspomóc ich prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny, a dodatkowo przełożyć się na lepsze wyniki w nauce.

Czym jest Akademia Krokieta i Lamy?

Akademia Krokieta i Lamy oferuje gotowe materiały edukacyjne, które dostarczają nauczycielom narzędzia do pracy, a dzieciom możliwość wyjścia z ławek w trakcie zajęć.

Przygotowane filmy edukacyjno-ruchowe czy karty pracy mogą być wykorzystywane jako poranny rozruch, aktywna przerwa, narzędzie do zajęć integracyjnych czy element zajęć edukacyjnych. Tworzone są one bowiem z uwzględnieniem podstawy programowej nauczania przedszkolnego i szkolnego. Każdego miesiąca pojawiać się będą nowe treści zgodne z kalendarzem pracy placówek oświatowych.
Monika Dubec z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu

Proponowane zajęcia ruchowe przygotowywane są w taki sposób, aby mogły się odbywać w sali lekcyjnej bądź przedszkolnej. Aby korzystać z zasobów Akademii Krokieta i Lamy należy zalogować się na stronie przedsięwzięcia.

Wierzymy, że ruch może być sposobem nauki, receptą na nudę, poprawę humoru i rozładowanie nadmiaru energii, a także narzędziem do wspólnej integracji. To angażuje dzieci ruchowo, poznawczo i emocjonalnie, powodując, że łatwiej przyswajają i zapamiętują informacje.
Jakub Kalinowski, współzałożyciel Akademii Krokieta i Lamy

W trosce o zdrowie i prawidłowy rozwój dzieci

Zgodnie z założeniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do prawidłowego rozwoju dzieci potrzebują co najmniej 60 minut aktywności fizycznej dziennie oraz ćwiczeń o większej intensywności minimum trzy razy w tygodniu. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o ruch, który będzie towarzyszył im w ciągu całego dnia – również w czasie zajęć w szkole i w przedszkolu.

Dzieci bardzo chętnie biorą udział w zajęciach. Nauka przez ruch to dla nich doskonała zabawa. Maluchy starają się te wszystkie ćwiczenia wykonywać jak najlepiej potrafią. Są przy tym niezwykle skupione i uśmiechnięte.
Anna Ziółkowska, dyrektorka Przedszkola nr 104 we Wrocławiu

Integracja językowo-kulturowa poprzez ruch również dla dzieci z Ukrainy

Materiały Akademii Krokieta i Lamy pełnią również funkcję integrującą dzieci o różnym stopniu sprawności i potrzebach edukacyjnych, a także grupy zróżnicowane pod względem językowym i kulturowym. Ten aspekt wydaje się teraz niezwykle istotny i pomocny w kontekście adaptacji ukraińskich dzieci. W bibliotece Akademii dostępne są gotowe treści również z elementami języka ukraińskiego.  

Do udziału w programie cały czas mogą zgłaszać się wrocławskie placówki. Spośród których wyłonionych zostanie 30 Liderów Edukacji, którzy otrzymają m.in.: certyfikat lidera oraz nagrody rzeczowe dla szkoły i przedszkola.

Więcej informacji na temat Akademii Krokieta i Lamy dostępnych jest na stronie przedsięwzięcia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama