wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 85 lat wrocławskiej Renomy
85 lat wrocławskiej Renomy

Dom Handlowy Renoma

85 lat temu - 2 kwietnia 1930 roku, został otwarty Dom Handlowy Wertheim, który szybko stał się jednym z najpiękniejszych symboli Wrocławia.

Reklama

Siedmiokondygnacyjny Dom Handlowy Wertheim w chwili otwarcia był największą i najbardziej luksusową galerią handlową Wrocławia. Mieścił renomowane butiki oraz lokale usługowe i restauracyjne. Obiekt stał się bardzo popularny, szybko wpisując się w świadomość Wrocławian jako wyjątkowe miejsce zakupów.

Budynek w ciągu kilkudziesięcioletniej historii zachwycał swoją wyjątkową architekturą, stanowiąc przykład stylowego modernizmu. Zachowaną do dziś pierwotną elewację zdobią oryginalne złocenia i efektowne rzeźby portretowe przedstawiające twarze ludzi pochodzących z różnych kontynentów. Są one symbolem nie tylko międzynarodowego handlu towarów. Fundatorzy obiektu, bracia Wertheim, ukryli w elewacji budynku przesłanie: otwartość na drugiego człowieka, poszanowanie jego osoby oraz wyznawanych poglądów.

W 1945 roku podczas oblężenia Breslau przez Armię Czerwoną  budynek został zniszczony. Otwarto go ponownie dopiero po trzech latach, z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych, jako największy w Polsce Powszechny Dom Towarowy. Dzisiejszą nazwę Renoma wyłoniono w konkursie przeprowadzonym wśród czytelników Słowa Polskiego.  W 1977 roku budynek wpisano do rejestru zabytków jako perłę europejskiego modernizmu. W latach 2005-2009 przeprowadzona została renowacja i rozbudowa budynku o nowe skrzydło według projektu architekta Zbigniewa Maćkowa. Uroczyste otwarcie zmodernizowanego obiektu odbyło się 25 kwietnia 2009 roku.

Dzisiaj Renoma łączy tradycję i ponadczasowy styl z nowoczesnością. To ekskluzywna galeria mieszcząca ponad 120 sklepów międzynarodowych marek i znanych projektantów. Tylko w ubiegłym roku centrum odwiedziło 7,2 mln osób.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl