4. 48 milionów na wrocławskie podwórka! [ADRESY]
Remonty wrocławskich podwórek - Wrocławskie Mieszkania - wizualizacje (z lewej podwórko przy ul. Krzywej, z prawej Łąka Mazurska) Wrocławskie Mieszkania

Remonty wrocławskich podwórek. Wrocławskie Mieszkania poinformowały o kolejnych podwórkach, które zostaną wyremontowane z dofinansowaniem unijnym. W sumie 10 lokalizacji zmieni swoje oblicze za kwotę aż 48 mln złotych! Zobaczcie wizualizacje i adresy. Te wnętrza podwórzowe wkrótce doczekają się remontu!

Podwórka zgłoszone do dofinansowania w ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2021-2027 (ZIT WroOF) znajdują się w zasobie Wrocławskich Mieszkań.

– Do Strategii ZIT zgłosiliśmy 10 wnętrz podwórzowych. Łączna wartość wnioskowanych inwestycji wynosi 48 mln zł, a szacowana kwota dofinansowania wyniesie ok 12 mln zł - mówi Monika Tendaj-Bielawska, prezes zarządu Wrocławskich Mieszkań.

Powiększ obraz: Remonty wrocławskich podwórek - wizualizacja - wnętrze Kromera/Bydgoska/Łąka Mazurska

Remonty wrocławskich podwórek z dofinansowaniem unijnym

W 2023 r. zgłoszono i podpisano umowę o dofinansowanie dla pierwszego projektu "Zagospodarowanie wnętrza podwórzowego w kwartale ulic Benedyktyńska, Sępa-Szarzyńskiego, Górnickiego, Sienkiewicza we Wrocławiu". Kwota przyznanego dofinansowania wyniosła prawie 2,1 mln zł, wartość całej inwestycji ponad 5,2 mln zł.

– Te pieniądze to koło zamachowe inwestycji podwórkowych – potwierdza Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Planowane remonty podwórek zostały ujęte m.in. w Programie Modernizacji Podwórek Komunalnych. Jednak wysoka inflacja, dynamiczny wzrost cen przy jednoczesnym uszczupleniu wpływów do budżetu miasta w ostatnich latach, sprawiło, że inwestycje podwórkowe mogliśmy realizować w miarę posiadanych środków.

Mechanizm dofinansowania ze środków ZIT pozwala uruchamiać zadania w trybie ciągłym. tzn. rozliczając jeden projekt można już realizować kolejny, bo otrzymana transza z dofinansowania pozwala uwalniać środki z budżetu miasta i uruchamiać kolejne zadania.

Tak zmienią się wrocławskie podwórka - zakres prac

Inwestycje podwórkowe zostały rozpisane do roku 2026. W sumie remonty obejmą powierzchnię ponad 60 000 mkw. Te najnowsze dokumentacje projektowe, oprócz przewidywanych prac związanych z odwodnieniem, organizacją układu komunikacyjnego czy budową nowoczesnych miejsc zbiórki odpadów, mają elementy dotąd niespotykane. Ciekawie wygląda projekt realizacji przy al. Kromera. Sam układ wnętrza położonego wśród zieleni w niskiej zabudowie mieszkaniowej ma potencjał miejsca rekreacyjnego. Projektant jeszcze wzmocnił ten efekt wprowadzając altany tematyczne, tj. herbarium, rosarium i winarium, porośnięto odpowiednio ziołami, różami i winoroślem. Na prośbę mieszkańców zostaną zamontowane wieszaki na bieliznę i tym samym wnętrze zachowa swój lokalny charakter.

Powiększ obraz: Remonty wrocławskich podwórek - wizualizacja - podwórko przy ul. Krzywej Wrocławskie Mieszkania
Remonty wrocławskich podwórek - wizualizacja - podwórko przy ul. Krzywej

Na podwórku przy ul. Krzywej, warszawska pracownia projektowa mająca w swoim portfolio m.in. przebudowę fragmentu parku w Gdańsku-Oliwie zaprojektowała urozmaiconą zieleń w postaci nasadzeń magnolii japońskich, jabłoni ozdobnych i szpalerów grusz drobnoowocowych.

W tym roku Wrocławskie Mieszkania wyłonią wykonawcę prac dla 5 wnętrz, w dwóch prace są już realizowane.

Remonty wrocławskich podwórek z dofinansowaniem unijnym - lista, adresy, harmonogram

• wnętrze Benedyktyńska/Sienkiewicza/ Szarzyńskiego/Górnickiego (2022-2023) – prace wykonane, dofinansowanie z ZIT na poziomie 2,1 mln zł przy łącznym koszcie 5,3 mln zł;
  • wnętrze Jaracza/Orzeszkowej/ Wyszyńskiego/Nowowiejska – dobiega końca I II etap, w roku 2024 planowane uruchomienie III i IV etapu, dofinansowanie z ZIT na poziomie 2 mln zł, przewidywany koszt inwestycji 8,5 mln zł;
  • wnętrze Komuny Paryskiej/Zgodna/Plac Zgody - (2023) - dokumentacja złożona z Wydziale Architektury, planowane roboty - 2024-2025, dofinansowanie z ZIT 360 tys. zł, przewidywany koszt inwestycji 2,2 mln zł;
  • wnętrze Wyszyńskiego/Prusa/ Szarzyńskiego/Sienkiewicza - dokumentacja złożona w Wydziale Architektury, planowane roboty 2025-2026, dofinansowanie z ZIT 900 tys. zł, przewidywany koszt inwestycji 4,6 mln zł;
  • wnętrze Krzywa/Piastowska/ Sienkiewicza/Reja/Nowowiejska, planowane roboty 2024-2025, dofinansowanie z ZIT 1,8 mln  tys. zł , przewidywany koszt inwestycji 10,5 mln zł;
  • wnętrze Rozbrat/Prusa/Szarzyńskiego – realizacja w trybie zaprojektuj i wybuduj, umowa w trakcie realizacji, planowane zakończenie robót 2024 rok, dofinansowanie z ZIT 162  tys. zł, przewidywany koszt inwestycji 1 mln zł;
  • wnętrze Kraszewskiego/Zegadłowicza/ Kleczkowska/Struga - planowana realizacja 2024-2025 rok; dofinansowanie z ZIT 750  tys. zł, przewidywany koszt inwestycji 4,7 mln zł;
  • wnętrze Kromera/Bydgoska/Łąka Mazurska, planowana realizacja 2024-2025 rok; dofinansowanie z ZIT 1.350 tys. zł, przewidywany koszt inwestycji 5,8 mln zł;
  • wnętrze Wapienna/Gajowa/Przestrzenna - planowana realizacja 2024-2025 rok; dofinansowanie z ZIT 282 tys. zł (wrzesień 2025), przewidywany koszt inwestycji 958 tys. zł;
  • wnętrze Trzebnicka/Kleczkowska/ Siemieńskiego/Kraszewskiego, planowane zlecenie dokumentacji 2024 z finansowaniem 2025, planowana realizacja robót - 2025-2026, dofinansowanie z ZIT 2,1 mln zł lista rezerwowa, przewidywany koszt inwestycji 6 mln zł.
Źródło: materiały prasowe