wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Otwarcie bulwarów nad Odrą [ZDJĘCIA]

Nadodrzańskie deptaki zyskały nowe oblicze! Dzisiaj, na ich otwarcie przygotowano wiele atrakcji. Nawet kropiący czasem deszcz nie zraził wrocławian i turystów, którzy chętnie spędzali tam wolny czas. Imprezę, kończy koncert niespodzianka. 

Reklama

Impreza ruszyła o 11.00. Przy Akademii Sztuk Pięknych zaparkowały foodtrucki, a na bulwarze rozpoczęły się atrakcje w 5 strefach – jedzenia, sportu, prezentacji, działań i dzieci. Mimo zmiennej pogody (w stylu:czasem słońce, czasem deszcz), mieszkańcy oraz turyści przybyli licznie na odnowiony bulwar. 

Chętnych na rozpoczęcie sezonu wodnego nie brakowało. Widać spotkania nad Odrą są bardzo popularne. Na przejażdżkę statkiem zamierzał się wybrać m.in. pan Grzegorz, ktory przybył tu z żoną i dwojką dzieci. – Zabraliśmy dzieciom rowery, które już oznakowali policjanci, było wspólne jedzenie lodów, a teraz wybieramy się na statek. Co tam deszcz! – mówi z uśmiechem. Wcześniej kibicowali wioślarzom i podziwiali wraz z tłumem widzów pokaz efektownych łodzi smoczych. Zresztą, przez cały czas trwania festynu można było spróbować swoich sił na ergonometrze pod czujnym okiem srebrnego olimpijczyka Pawła Rańdy. Natomiast w innym z namiotów dzięki specjalnym okularom, można było obejrzeć film prezentujący dyscypliny zbliżających się World Games. Albo, przez specjalną lunetę zapoznać się w pigułce z Hydropolis – nowoczesnym i jedynym takim w Europie muzeum, a właściwie Centrum Wiedzy o Wodzie, które działa Na Grobli przy MPWiK. Dzieci, zwłaszcza te młodsze bardziej interesowało stanowisko z malowaniem twarzy, maluchy kręciły się też przy animatorach tworzących kolorowe bańki mydlane, a te spragnione mocniejszych wrażeń bawiły się w środku gigantycznych przezroczystych piłek na wodzie. O bezpieczeństwie nad wodą opowiadali przedstawiciele WOPR, które ma od niedawna swój własny numer alarmowy. Można było zasięgnąć też informacji nt. obozów żeglarskich, windesrfingowych itp. dla dzieci i młodzieży. Na festynie nie zabrakło też przedstawicieli Bractwa Kurkowego w historycznych kostiumach i w towarzystwie armaty, jednak panowie zrezygnowali ze strzelania, z szacunku do obecnych tam psów. Zadbano też o to, aby nikt nie zgłodniał i nie był spragniony: stąd obecność róznych foodtrucków.

Piknik nad Odrą – festyn na bulwarze Dunikowskiego

Eventy / Piknik / Dla dzieci / Dla rodziców / Dla seniorów / Dla wszystkich / W plenerze
Termin 16 kwietnia 2016 od 11:00 do 17:00

Miejsce Bulwar Xawerego Dunikowskiego

Zobacz

To nie przypadek, że bulwar otwarto właśnie na wiosnę – to idealne miejsce, by pospacerować i odpocząć. Wiosna to także doskonała okazja, aby wyjąć z szafy lżejsze ubrania. Można skorzystać na miejscu z porad stlistki. Wrocławska stylistka radzi, żeby zwrócić uwagę na to co jest modne i dopasować najnowsze trendy do swojej sylwetki i typu urody.

– W tym sezonie królują paski, świetne do modelowania i korygowania sylwetki, oraz kolorowe wzory z wielokrotnie powtarzającymi się motywami kwiatów, zwierząt i figur geometrycznych. Na topie znowu są połyskujące materiały i ponadczasowy dżins. Kolory sezonu to biel, pomarańcz, błękit i nude. – Lubię wielobarwność znaną mi z podróży po słonecznej Italii, z tym kojarzy mi się Wrocław. Miasto spotkań różnych ludzi. Jeden na rowerze, drugi na wózku, a trzeci na własnych nogach. „Warto mieć styl”, jak śpiewał we fragmencie swojej piosenki Lech Janerka – opowiada z dystansem Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. Podczas festynu styl wrocławian fotografować będą profesjonaliści ze studia Strop. – To specjalny pokaz mody ulicznej, który przeniesie się na Instagram „Wrocław nad Odrą”, gdzie powstanie galeria mody! Wystarczy podejść do stanowiska fotografów – zachęca koordynatorka projektu.

Nabrzeże Odry zrewitalizowano na odcinku od Mostu Piaskowego do Mostu Grunwaldzkiego. Przy Akademii Sztuk Pięknych powstała przestrzeń do organizacji wydarzeń, wzdłuż rzeki wybudowano schody o amfiteatralnym układzie oraz mała architektura zachęcająca do odpoczynku. Przy Zatoce Gondoli przysiadły ptaki Magdaleny Abakanowicz, a pod Mostem Pokoju pojawiło się bezkolizyjne przejście, które prowadzi do tzw. pufa miejskiego. Po rewitalizacji na Odrze na tym odcinku powstały przystań pasażerska i nabrzeże cumownicze. – Gorąco zachęcamy wszystkich do eksplorowania bulwaru – mówią Ostrowska i Skrzyński. – Dzięki konsultacjom, jakie prowadziliśmy z Zarządem Inwestycji Miejskich, wiemy, że przyjazne rozwiązania, jak choćby podjazd, zapewniają dostęp do Odry zarówno rodzicom z dziećmi w wózkach, rowerzystom, jak i w-skersom.

Bulwar Xawerego Dunikowskiego stanowi fragment Promenady Staromiejskiej związanej z Bastionem Ceglarskim, położony jest na południowym brzegu Odry i obejmuje obszar od Mostu Piaskowego do Mostu Pokoju. Nazwa została mu nadana 15 lutego 1965 r. Upamiętniono w ten sposób Xawerego Dunikowskiego, polskiego rzeźbiarza, malarza i pedagoga, związanego z Wrocławiem.

Bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich położony jest na południowym brzegu Odry i obejmuje obszar od Mostu Pokoju do Mostu Grunwaldzkiego. Bulwar był wcześniej jednym z odcinków Bulwaru Xawerego Dunikowskiego, nową nazwę nadano mu 18 kwietnia 2013 r.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl