15. rocznica śmierci Jana Pawła II

fot. Agência Brasil, Wikipedia

15 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku zmarł Ojciec Święty Jan Paweł II. Jako papież, Karol Wojtyła dwukrotnie odwiedził Wrocław.

Po raz pierwszy przyjechał w 1983 roku. Spotkał się wówczas z wiernymi na torze wyścigów konnych na Partynicach. Druga pielgrzymka papieska w roku 1997 związana była z Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym. Jej punktem kuminacyjnym stała się msza na „Statio Orbis” przy ul. Powstańców Śląskich. To podczas tej homilii padło zdanie, które stało się inspiracją dla hasła „miasto spotkań”.

- Wrocław jest miastem położonym na styku trzech krajów, które historia bardzo ściśle ze sobą połączyła. Jest poniekąd miastem spotkania, jest miastem, które jednoczy. Tutaj w jakiś sposób spotyka się tradycja duchowa Wschodu i Zachodu – mówił papież Jan Paweł II.

Św. Jan Paweł II jest od 1997 roku Honorowym Obywatelem Wrocławia. Od 2005 roku ma w naszym mieście plac swojego imienia.

Karol Wojtyła był papieżem przez 26 lat. Podczas swojego pontyfikatu kładł duży nacisk na pojednanie ekumeniczne z ewangelikami, prawosławnymi oraz "starszymi braćmi w wierze", czyli Żydami.

Wyświęcił tysiące kapłanów, odbył 104 zagraniczne pielgrzymki, spotykając się z milionami wiernych na całym świecie. Wielokrotnie apelował o zaniechanie przemocy w stosunkach międzynarodowych, m.in. poczas konfliktów w Bośni i w Zatoce Perskiej. 1 maja 2011 został beatyfikowany, a 27 kwietnia 2014 kanonizowany i uznany świętym Kościoła Katolickiego.

zdjęcie: Agência Brasil, Wikipedia