wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

11 listopada: Biało - czerwona flaga powiewa na Iglicy

W Święto Niepodległości na blisko stumetrowej Iglicy zawisła polska flaga narodowa.

Reklama

Biało-czerwoną flagę na Iglicy zawiesiło dwóch alpinistów. Mateusz Makarski i Marcin Trzęsicki. Wejście na szczyt stalowej konstrukcji przy Hali Stulecia rozpoczęło się dziś, 11 listopada o godz. 14.30.

Iglica to jeden najbardziej charakterystycznych obiektów we Wrocławiu. Przed Halą Stulecia stanęła w 1948 r., miała symbolizować potencjał nowej władzy i przymierze robotników, chłopów i pracującej inteligencji w ustroju socjalistycznym. Zaraz po postawieniu z jej szczytu runęły zamontowane tam lustra. Ich resztki ściągnęli Wojciech Niedziałek i Zbigniew Jaworowski, którym wspinaczka zajęła 24 godziny i 15 minut. Wtedy nie działały jeszcze specjalistyczne ekipy alpinistyczne. 

W  1982 r. na Iglicę wspiął się Marian Krzemiński i zawiesił flagę z symbolem. zdelegalizowanej „Solidarności”. W 2008 roku na szczycie Iglicy załopotała flaga Tybetu wniesiona przez grupę członków stowarzyszenia „Młody Wrocław” na znak solidarności z narodem tybetańskim.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama