4. To już setny numer naszego biuletynu – miejskiej kroniki Wrocławia
Setny numer biuletynu wroclaw.pl wroclaw.pl
Setny numer biuletynu wroclaw.pl

Już od 3 lat piszemy dla Państwa o tym, jak wiele dzieje się we Wrocławiu, czym zajmują się miejskie instytucje i co robią aktywni wrocławianie. Dziś wyszedł setny numer tygodnika wroclaw.pl – nadzwyczajnej kroniki życia naszego miasta. W jubileuszowym numerze przeczytacie o tym, jak Wrocław łączy pokolenia, zachęca młodych do aktywności, planuje kolejne inwestycje i jak radzi sobie z wyzwaniami.

Biuletyn wroclaw.pl nr 100 (2022) from Wroclaw

Młodzi zMOBILizowani na rowery i hulajnogi

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wystartował pilotażowy konkurs „Najbardziej mobilnie-aktywna szkoła we Wrocławiu”. To forma zachęcenia uczniów do zdobywania wiedzy i szansa, by wygrać atrakcyjne nagrody. Jak? Podpowiadamy.

Czytaj na s. 4

Powiększ obraz: Wrocław mobilizuje najmłodszych do aktywności fot. Freepik
Wrocław mobilizuje najmłodszych do aktywności

Ogrody Szczytnickie: jak urządzić 10 ha wzdłuż AWW

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie urządzenia terenu między parkiem Szczytnickim a powstającą Aleją Wielkiej Wyspy. To ponad 10 ha terenów zieleni, które mogłyby się stać naturalnym przedłużeniem parku. Co dokładnie powinno się zmienić? Swoje opinie na ten temat, można zgłaszać do 27 września.

Czytaj na s. 5

Powiększ obraz: Odtworzone szklarnie mogą posłużyć jako ogrody lub kawiarnia wiz. UMW
Odtworzone szklarnie mogą posłużyć jako ogrody lub kawiarnia

XIII LO ma po 30 latach halę sportową za 20 mln zł

Sale do szermierki i tańca, hala sportowa i siłownia. Trzynaste liceum z ul. Hauke-Bosaka doczekało się bloku multisportowego z prawdziwego zdarzenia. Uczniowie mogą korzystać z zajęć wychowania fizycznego na terenie placówki, a okoliczni mieszkańcy – z sal po godzinach zajęć dydaktycznych.

Czytaj na s. 7

Powiększ obraz: XIII LO doczekało się nowoczesnej hali sportowej fot. Tomasz Hołod
XIII LO doczekało się nowoczesnej hali sportowej

We Wrocławiu nowy rok pełen wyzwań

Jak Wrocław sobie radzi z brakiem nauczycieli i z tworzeniem miejsc dla dzieci ukraińskich uchodźców? O wyzwaniach, stojących przed urzędnikami wrocławskiej oświaty, w świetle kryzysu gospodarczego w kraju i toczącej się po sąsiedzku wojny Rosji z Ukrainą z Marcinem Miedzińskim, zastępca dyrektora Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych w Departamencie Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia rozmawia Paulina Falkiewicz.

Czytaj na s. 9

Powiększ obraz: Marcin Miedziński, zastępca dyrektora Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych UMW fot. Grzegorz Rajter

Skrzaty i seniorzy – Wrocław łączy pokolenia

Mali i duzi, w czerwonych czapkach i fantazyjnych kapeluszach wylegną we wrześniu na ulice Wrocławia. Krasnale będą bawiły się w Ogrodzie Staromiejskim, a seniorzy na Rynku – wszyscy z uśmiechem i przytupem. Zapraszamy na Wrocławski Festiwal Krasnoludków i Wrocławskie Dni Seniora 2022 już w najbliższy weekend 9-11 wrzesnia.

Czytaj na s. 10-11

Powiększ obraz: Skrzaty i seniorzy - Wrocław łączy pokolenia il. wroclaw.pl
Skrzaty i seniorzy - Wrocław łączy pokolenia

Posprzątamy razem nasze miasto, dołączysz?

To już 29. akcja sprzątania świata, którą organizuje Fundacja Nasza Ziemia. Każdy może się przyłączyć, wystarczy odwiedzić 18 września kwaterę główną na Kępie Mieszczańskiej, w której załoga fundacji wyposaży uczestników w worki, rękawice i chwytaki. W zorganizowaniu własnych akcji sprzątania pomoże Ekosystem – sprawdź na ich stronie.

Czytaj na s. 14

Powiększ obraz: Uczniowie szkół podstawowych mogą uczestniczyć w ekowarsztatach fot. Ekosystem
Uczniowie szkół podstawowych mogą uczestniczyć w ekowarsztatach

Organy Englera będą grały we wrześniu

Bezpłatne koncerty na odbudowanych organach w bazylice św. Elżbiety cieszyły się olbrzymią popularnością. Spodobały się tak bardzo, że zdecydowano się je przedłużyć do końca września. Można się na nie wybrać w każdy piątek o godz. 19.

Czytaj na s. 17

Powiększ obraz: Zrekonstruowane organy w bazylice św. Elżbiety fot. Tomasz Hołod
Zrekonstruowane organy w bazylice św. Elżbiety

Co słychać na wrocławskich osiedlach:

TARNOGAJ: Wystawa na 100 lat Osiedla Henrykowskiego

Jego projekt opracowali w 1922 roku architekci Paul Heim i Albert Kempter. Osiedle Henrykowskie – choć dziś nie znajdziemy go pod tą nazwą na mapie Wrocławia – kończy w tym roku sto lat.

OŁBIN: Wielki wrocławski finał projektu GrowGreen

Spacer tematyczny, plenerowe kino, warsztaty ogrodnicze, minikoncerty, wspólne gotowanie, kolacja sąsiedzka – to tylko część wydarzeń, które zostały zaplanowane na zakończenie miejskiego projektu GrowGreen we Wrocławiu.

A ponadto w najnowszym biuletynie wroclaw.pl:

• XXXI Forum Ekonomiczne w Karpaczu
  • Najmniejsza mniejszość w Polsce będzie miał skwer
  • Rusza ostatni nabór Mikrograntów w tym roku
  • Rozjazdy przy zajezdni Borek już nowe
  • Bezpieczna droga do szkoły – festyn 12.09
  • Zaskakujące odkrycie na Ostrowie Tumskim
  • TBS zaprasza mieszkańców na mediacje
  • Coraz trudniej o ogródek działkowy we Wrocławiu
  • Park Złotnicki: Na miejscu grodu wyrósł park dla amatorów sportu
  • Bieg Uniwersytetu Medycznego wraca na trasę
  • Z pogodą ducha od blisko 20 lat śledzi temperaturę