Cykl „Zakazane lektury” w Hali Stulecia. Aktorzy czytają arcydzieła

Z nowego kanonu lektur obowiązkowych zniknęły w ostatnich miesiącach prawdziwe arcydzieła literatury – „Lord Jim” Josepha Conrada, „Proces” Franza Kafki, czy „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza. Irek Grin, pisarz i kurator ds. literatury ESK 2016 postanowił zaprotekstować. W sobotę 14 kwietnia pierwsze spotkanie zainicjowanego przez niego cyklu „Zakazane lektury”.


Kanon bez ideologizowania

– Wierzymy w ponadczasowość wielu tekstów literackich. Uważamy, że słowo „kanon” zobowiązuje. Że kanon jest częścią wspólnej świadomości i pozwala nam się komunikować i rozumieć. Że nie może być anachroniczny i zideologizowany – wyjaśnia na profilu Facebookowym „Zakazane lektury” Irek Grin.

14 kwietnia - spotkanie z „Cesarzem”

Cykl spotkań w Hali Stulecia rozpocznie 14 kwietnia pierwsze poświęcone „Cesarzowi” Ryszarda Kapuścińskiego. Fragmenty książki przeczyta Marcin Dorociński, a co miesiąc kolejną lekturę prezentować będzie inny znakomity aktor.

Zakazane Lektury. Dorociński czyta „Cesarza” Kapuścińskiego

Zakazane Lektury. Dorociński czyta „Cesarza” Kapuścińskiego

Kluby dyskusyjne / Dla wszystkich
Termin 14 kwietnia 2018 17:00

Miejsce Hala Stulecia we Wrocławiu

Zobacz

Ale „Zakazane lektury” to nie tylko okazja do posłuchania znakomitej literatury, ale przede wszystkim dyskusje wokół usuniętych z programu lektur obowiązkowych. Porozmawiają o nich pisarze, dziennikarze i naukowcy.

Polski uczeń pozbawiony arcydzieł

– Czy usunięcie z kanonu, przesunięcie na poziom rozszerzony bądź ograniczenie do fragmentów tekstów: Kapuścińskiego, Lema, Conrada, Schulza, Gałczyńskiego, Manna, Kafki, Marqueza, Stryjkowskiego, Konwickiego, Iwaszkiewicza, Singera, Nabokova, Vonneguta, Steinbecka, Grassa, Kundery, Błońskiego, Janion, Lipskiej, Kołakowskiego, ks. Tischnera, Zagajewskiego, Grynberga i wielu innych nie oznacza ich rzeczywistej eliminacji ze świadomości polskiego ucznia, w przyszłości polskiego obywatela kreującego rzeczywistość polityczną i społeczną? A jeśli tak, to jaki obraz świata i jaka wiedza, wraz z usuniętymi autorami, zniknie z horyzontu pokoleń Polaków? – pytają w tekście zapowiadającym cykl jego organizatorzy.

Wstęp na lekcję bezpłatny

Godzina pierwszej lekcji zakazanych lektur wkrótce. Wydarzenie jest bezpłatne, obowiązywać jednak będą bezpłatne wejściówki.Zgłoś uwagę