Cmentarz dla zwierząt

W Szymanowie koło Wrocławia działa pierwszy na Dolnym Śląsku cmentarz dla zwierząt „Tęczowy Most”.

 

Oferta cmentarza skierowana jest do wszystkich osób, które przeżywają stratę ukochanego zwierzęcia i chcą choć w taki sposób uczcić pamięć po nim oraz móc odwiedzać miejsce jego spoczynku.

Na cmentarzu w indywidualne bądź zbiorowej mogile, może być pochowane każde zwierze domowe (pies, kot, świnka morska, tchórzofretka, chomik,) a także ptaki. Najwięcej zwierząt przyjmowanych jest z dużych aglomeracji miejskich m.in. z Wrocławia, Legnicy, Lubina, Zielonej Góry, Łodzi, Katowic, Krakowa i Warszawy ale zdarzają się klienci spoza granicy kraju np. z Niemiec.

 

Groby zwierząt niewiele różnią się od tych, które spotykamy na cmentarzach przeznaczonych dla ludzi. Jedyna różnica to brak symboli religijnych. Właściciele przynoszą kwiaty i znicze, stawiają okazałe kamienie nagrobne, a zwierzaki często chowane są w produkowanych na zamówienie trumnach.

 

Od kwietnia 2010 roku na terenie cmentarza działa jedyne w Polsce krematorium dla małych zwierząt domowych. Do kremacji służy nowy piec najnowszej technologii Stour II, cały proces sterowany jest komputerowo. Przy całym procesie może być obecny właściciel, on też decyduje o wyborze urny, w której odbierze prochy.

 

Relację przygotowała Irena Baraniecka

Zgłoś uwagę