Pierwszy ciepłociąg pod dnem Odry już działa

W listopadzie, po kilkudziesięciu latach, z mostu Pomorskiego ma zniknąć rura ciepłownicza. Pozwoli na to wybudowany pod dnem Odry ciepłociąg.

  • W listopadzie rozpocznie się demontaż rury

    W listopadzie rozpocznie się demontaż rury /fot. BP


Sukcesem zakończyły się próby ciśnieniowe przeprowadzone w ciepłociągu, jaki powstał pod dnem Odry przy remoncie generalnym mostów Pomorskich. Rura została schowana w mikrotunelu, którego tzw. komory startowe zbudowano nawet na głębokości 16,5 m. Czytaj więcej: Rura ciepłownicza nie będzie już wkrótce szpecić mostu Pomorskiego

– Ciepło już płynie nowymi instalacjami do Bulwarów Książęcych przy ul. Księcia Witolda. W październiku zaplanowane jest kolejne przepięcie, a w listopadzie po ponad pół wieku most Pomorski Południowy pozbędzie się potężnego balastu i szpetnej rury. Będzie się działo – zapowiada Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

Pierwsze przepięcie nastąpiło w dniach 6-7 października. Drugie, w rejonie komory startowej przy ul. Grodzkiej, Fortum zaplanowało na 25/26 października.

– Jeśli pogoda pozwoli - ciepło powinno popłynąć nową rurą już 27 października – mówiła Karolina Buczkowska z Fortum.

Krzysztof Świercz dodaje, że demontaż rur jest kluczowy przy przeprowadzeniu dalszej części remontu mostu.

– Musimy zabetonować wschodnią część mostu Południowego Pomorskiego, żeby wjechał tam dźwig, który zdemontuje konstrukcję – podkreśla Świercz.

Przypomnijmy, że dwa ciepłociągi na moście Południowym Pomorskim zamontowano w 1958 r. Rury przez kilkadziesiąt lat szpeciły przeprawę m.in. zasłaniając liczne maszkarony, które zdobiły ściągnięte już z mostu balustrady.

Możliwe ograniczenia dostaw ciepła

Fortum informuje, że w związku z przebudową ciepłociągu w okolicy mostu Pomorskiego mogą okresowo wystąpić ograniczenia parametrów dostaw ciepła z możliwością chwilowego zaniku w rejonie osiedli Przedmieście Oławskie i Rynek we Wrocławiu.

Ograniczenia powinny ustąpić najpóźniej do 26 października.Zgłoś uwagę