Centrum Kultury AGORA zaprasza na OPEN AIR Theatre Festival

Dzięki najwyższej w Polsce i drugiej pod tym względem wśród krajów Grupy V4 dotacji z Funduszu Wyszehradzkiego, Centrum Kultury AGORA realizuje międzynarodowy przegląd teatrów ulicznych i sztuki cyrkowej OPEN AIR Theatre Festival z udziałem grup teatralnych z Czech, Słowacji, Węgier i Polski.

  • teatr biuro podróży, festiwal, spektakl

    Teatr Biuro Podróży wystąpi podczas OPEN AIR Theatre Festival we Wrocławiu, fot. Murdo McLeod


Data festiwalu ustawiona jest na 14-20 czerwca br., w plenerowych przestrzeniach wrocławskiego Rynku oraz  osiedla Karłowice-Różanka zaprezentują się Teatr V.O.S.A z Czech, Younak Circus ze Słowacji, The Winged Dragons Theatre z Węgier i Teatr Biuro Podróży z Polski.

Open Air Theatre Festival Wrocław w CK Agora

Open Air Theatre Festival Wrocław w CK Agora

Spektakl / W plenerze / Dla dzieci / Warsztaty / Dla wszystkich
Termin od 14 czerwca 2021 do 20 czerwca 2021

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Reprezentanci każdego z krajów przedstawią swój najbardziej widowiskowy spektakl. Zainspirowani nowym cyrkiem i dawnym folklorem Słowacy, zaprezentują międzynarodową produkcję Younak, w której opowiedzą legendę o Janosiku. Węgrzy, wykorzystując rekwizyty – jakimi są gigantyczne lalki teatralne – pokażą inscenizację baśni pt. „Saint George and the dragon”. Polscy artyści przeniosą widzów w okres wojny w Bośni, prezentując poruszający spektakl „Carmen Funebre”. Natomiast Czesi wykorzystają w swoim megawidowisku „Exp(o)dience” gigantyczne machiny, jeżdżące konstrukcje i popisy akrobatyczne.

Warsztatowo i inspirująco

Festiwal zacznie się od prowadzonych przez artystów z Węgier warsztatów lalkarskich Big Flying Dragon. To szczególna gratka dla całych rodzin, nie tylko dzieci. Warsztaty potrwają aż pięć dni i zostaną zakończone minipochodem i prezentacją lalek.

OPEN AIR Theatre Festival stworzy także okazję do rezydencji artystycznych – do współpracy nad nowym projektem, łączącym wiele dziedzin teatru i sztuki cyrkowej. Współdziałać będzie 16 artystów z Grupy Wyszehradzkiej. Reprezentanci każdego kraju przez tydzień będą wzajemnie się inspirować i dzielić doświadczeniami.

Natomiast w ostatnim dniu festiwalu odbędzie się konferencja Teatr dla Klimatu, podczas której artyści, specjaliści i eksperci poruszą kwestię zachodzących negatywnych zmian klimatycznych na poziomie regionalnym.

Artyści OPEN AIR Theatre Festival

Teatr V.O.S.A. (Czechy)

Powstał w 2010 r., by reprezentować Republikę Czeską na Światowej Wystawie EXPO 2010 w Szanghaju. Grupa akrobatów i artystów pod kierunkiem Jakuba Vedrala – artysty, performera, stworzyła spektakl „High Dreaming”, czyli paradę z cechami nowego cyrku, której towarzyszyła muzyka na żywo. Od tego czasu, już jako ukonstytuowany teatr, artyści występowali w ramach czeskich i międzynarodowych festiwali i wydarzeń teatralnych. Profesjonalni aktorzy i muzycy mają wieloletnie doświadczenie w tzw. niezależnej działalności artystycznej, teatrze alternatywnym, zarówno ulicznym, jak i w nieteatralnych przestrzeniach. Artyści wykonują akrobacje z dbałością nie tylko o ruch, ale też o kolorowe i przykuwające wzrok kostiumy i makijaże.

YOUNAK Circus (Słowacja)

Unikalne połączenie teatru, cyrku i folkloru. Pierwsza na Słowacji produkcja teatralna z gatunku cyrku współczesnego, mieszająca tradycyjne podejście do współczesnego teatru z nowoczesnym – opowiada z humorem, tajemniczą 300-letnią historię największego słowackiego bohatera Juraja Janosika. Ta historyczna postać stała się symbolem walki o wolność narodu słowackiego, zdominowanego przez potężną monarchię austriacką. Legenda głosi, że Janosik rabował bogatych, by rozdawać biednym. Po stronie słowackiej pasowano go na obrońcę uciśnionych chłopów i wroga węgierskich panów, po polskiej stronie Tatr uznano go za wzór cnót i zalet rycerskich. Younak przełamuje stereotypy, przy okazji dostarczając widzowi niesamowitych wrażeń. Grupa wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych konkursach i festiwalach.

The Winged Dragons Theatre (Węgry)

Po węgiersku nazwa tego teatru to Szárnyas Sárkányok – czyli Skrzydlate Smoki,. Założony w 2006 r. w Nyírbátor przez Zsolta Szásza i Davida Fekete – performerów ulicznych. Inicjatywa skupiła młodych i utalentowanych lalkarzy, tancerzy, muzyków, żonglerów i scenografów, którzy postanowili wspólnie rozpocząć pracę nad współczesnymi spektaklami teatru ulicznego. Jako oficjalna grupa zaistnieli na największym węgierskim festiwalu o nazwie The Winged Dragon International Street Festival. Grupa tworzy jeden z największych i najbardziej niezależnych węgierskich teatrów ulicznych i prowadzi niesamowite warsztaty scenograficzne. Promuje węgierski folklor. W czerwcu we Wrocławiu pokaże spektakl „Saint George and the dragon”.

Teatr Biuro Podróży (Polska)

fot. M. Zakrzewski

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych teatrów alternatywnych w Polsce, założony w 1988 r. w Poznaniu przez reżysera i psychologa – Pawła Szkotaka. W ciągu ponad 30 lat poszukiwań artystycznych wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny, który porusza uniwersalne i ponadnarodowe problemy społeczne. Tak jak „Carmen Funebre”, dla którego inspiracją były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu, nietolerancji i wojna w Bośni. Szczudła, ogień, reflektory, spektakularna scenografia i mrożąca krew w żyłach muzyka – to wszystko zobaczą wrocławscy widzowie w czerwcu. Grupa występowała w ponad 50 krajach na świecie, m.in. w Argentynie, Australii, Brazylii, Kolumbii, na Kubie, w Egipcie, w Indiach, Iranie, Izraelu, Jordanii, Korei, Libanie, Meksyku, Palestynie, Rosji, Singapurze, na Tajwanie, w USA i w większości krajów Europy.Zgłoś uwagę