wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rozwój terapii przeciwcukrzycowych i leki przez skórę. Wrocławski Biotts z projektem za 15 mln zł
Od lewej strony: Konrad Krajewski, Paweł Biernat, Jan Meler, Karolina Buratyńska źródło: Biotts
Od lewej strony: Konrad Krajewski, Paweł Biernat, Jan Meler, Karolina Buratyńska

Biotechnologiczna spółka Biotts pracuje nad rozwojem terapii przeciwcukrzycowych. Rozwiązania wrocławskiej firmy umożliwiają transport leków przez skórę – do tej pory podawanie większości farmaceutyków w ten sposób było niemożliwe. Dotyczy to m.in. powszechnie stosowanych leków onkologicznych, przeciwzapalnych czy przeciwbólowych.

Reklama

11,2 mln zł – tyle dofinansowania otrzymała wrocławska spółka Biotts, w ramach „Szybkiej ścieżki” (program Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), na projekt wart 14,6 mln zł. Tym samym spółka ma pieniądze na rozpoczęcie prac nad rozwojem terapii przeciwcukrzycowych.

– W projekcie, współfinansowanym przez NCBR, będziemy rozwijać nowy lek aplikowany na skórę, zawierający innowacyjny nośnik, dzięki niemu przetransportujemy przez skórę (do krwiobiegu) substancje przeciwcukrzycowe. To prawdziwy przełom, od lat oczekiwany przez pacjentów cierpiących na cukrzycę i koncerny farmaceutyczne – podkreśla Konrad Krajewski, partner zarządzający Biotts.

Zobacz jak działa technologia przenoszenia leków przez skórę:

Lek aplikowany na skórę

Skuteczność samego nośnika Biotts w innowacyjnych terapiach, potwierdziły badania przedkliniczne realizowane dla innych cząsteczek o podobnych właściwościach fizykochemicznych. Pod szyldem Biotts naukowcy tworzą nie tylko autorskie nośniki leków, ale również same farmaceutyki.

System transdermalny może być wykorzystany jako system transportujący dla powszechnie stosowanych leków onkologicznych, przeciwzapalnych czy przeciwbólowych, zwiększając ich celowane działania, zmniejszając przy tym dawkę leku i radykalnie redukując skutki uboczne terapii.

Paweł Biernat, prezes Biotts zaznacza, że dotychczas tylko małe cząsteczki rozpuszczalne w tłuszczach były dostarczane do organizmu człowieka przez najtrudniejszą barierę – skórę.

– Nasza technologia jest przełomowa – obniży koszty leczenia, a miliony pacjentów będą wreszcie mogły przyjmować leki w komfortowych warunkach. Zastąpi ona np. doustne formy podawania leków, obciążające układ pokarmowy czy bolesne zastrzyki – podkreśla.

Badania, patenty i "korytarz życia"

Do tej pory zbiór substancji przenikających przez największy ludzki organ był zamknięty – wrocławskiej spółce udało się poszerzyć go o białka, przeciwciała, microRNA i substancje rozpuszczalne w wodzie.

Badania przedkliniczne Biotts potwierdziły możliwość kontrolowania głębokości przenikania nośnika. W badaniach wykorzystano m.in. markery fluorescencyjne, które zamknięte w nośniku (w wersji o szybkiej i głębokiej wchłanialności) były obecne w moczu już po 30 minutach od momentu aplikacji. Badania in vitro i badania drążenia potwierdziły, że nośnik jest w 100% bezpieczny.

źródło: Biotts

– Nasz nośnik działa podobnie do „korytarza życia” na autostradzie. Karetka przejeżdża, a ruch na drodze wraca do normy. Zatem gdy nasz nośnik „zmiękcza” chwilowo cement międzykomórkowy, substancja aktywna przedostaje się do organizmu, bez bólu – wyjaśnia Konrad Krajewski.

Spółka jest autorem i wyłącznym właścicielem praw autorskich już do czterech zgłoszeń patentowych, z których dwa weszły w globalna procedurę ochrony PCT. Gra toczy się o wysoką stawkę: wartość rynku transdermalnych systemów dostarczania leków wyniesie 7,1 mld USD do 2023 r. (wg analiz Markets and Markets).

Rozwój ten napędza wzrost występowania chorób przewlekłych i postęp technologiczny w systemach przezskórnego dostarczania leków. Rynek leków przeciw cukrzycy typu II wykazuje dużą dynamikę̨ wzrostu – osiągnie 61,2 mld USD do 2024 r. (wg raportu BIO-TECH Consulting, Identyfikacja kandydatów do rozwoju generycznego o największym potencjale komercyjnym w obszarze chorób cywilizacyjnych).

Biotts powstał w 2018 r.

Biotts – nagradzana spółka biotechnologiczna z Wrocławia, rozwijająca autorskie technologie transportu leków oraz receptury leków w obszarze onkologii, dermatologii i chorób autoimmunologicznych. Zespół naukowców Biotts opracował autorską technologię otrzymywania uniwersalnego transdermalnego systemu terapeutycznego.

Unikalne właściwości systemu kilkukrotnie zwiększają biodostępność substancji czynnych, umożliwiając im penetrację przez bariery skórne aż do kilku centymetrów, tym samym sięgając tkanek miękkich oraz kości. Rozwiązanie Biotts umożliwia transport jednej lub kilku substancji czynnych, dzięki czemu możliwe jest projektowanie leków wieloskładnikowych.

Spółka zajmuje się także świadczeniem usług badawczo rozwojowych na zlecenie firm farmaceutycznych, biotechnologicznych, kosmetycznych i chemicznych z całego świata.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl