Biografia Zuzanny Ginczanki od Wydawnictwa Marginesy [ZAKOŃCZONY]

Z okazji Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury do wygrania jest biografia poetki Zuzanny Ginczanki od Wydawnictwa Marginesy. Konkurs trwa do 16 października do 9.00.


Do wzięcia jest

  • 5 egz. książki „Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt” profesor Izoldy Kiec, długo wyczekiwana biografia Zuzanny Ginczanki, pierwsza tak obszerna opowieść o życiu wybitnej poetki.

W Warszawie już za życia była legendą kawiarnianej cyganerii drugiej połowy lat trzydziestych. Przyjaźniła się z Tuwimem i Gombrowiczem, polemizowała z Karpińskim i Słonimskim. W czasie wojny uciekła do Lwowa, a stamtąd – po donosie – do Krakowa. W 1944 roku, po kolejnym donosie, została zatrzymana i rozstrzelana kilka miesięcy później w Płaszowie. Od lat dziewięćdziesiątych poezja Ginczanki i sama Ginczanka budziła coraz większe zainteresowanie.

Izolda Kiec zbiera i weryfikuje dotychczasowe informacje na temat poetki oraz uzupełnia je o niepublikowane wcześniej relacje jej znajomych, a także fakty zgromadzone podczas wieloletnich poszukiwań w archiwach. Nie dąży do rozstrzygania sprzecznych relacji tam, gdzie jest to niemożliwe, ani do stworzenia jednoznacznego obrazu Ginczanki.

Odpowiedzi na pytania o osobowość i o tajemnice Ginczanki biografistka szuka także w jej wierszach, w szczątkowo zachowanej korespondencji i w fotografiach, kryjących być może więcej aniżeli piękny uśmiech.

Biografia pokazuje konteksty czasu i miejsc, w których żyła Ginczanka. Wzbogacona jest w materiały ilustracyjne: fotografie oddające realia epoki, dokumenty dotyczące samej poetki i bliskich jej osób oraz unikatowe, nieznane dotąd portrety Ginczanki.

  • Spotkanie z profesor Izoldą Kiec podczas Bruno Schulz. Festiwalu w poniedziałek 12 października o 18.00 w Klubie Proza poprowadzi Urszula Glensk. Transmisja online na FB Bruno Schulz. Festiwal.

Jak wygrać książki

Aby wygrać książki trzeba do piątku 16 października do godz. 9.00 wysłać formularz konkursowy wpisując w jego treść imię, nazwisko, numer telefonu kontaktowego oraz odpowiadając na pytanie, w którym roku ukazał się jedyny wydany za życia Zuzanny Ginczanki tom wierszy „O centaurach”? Podpowiedź znajdziecie tutaj.

Nagrodę wygra co piąta osoba, która przyślę prawidłową odpowiedź. Zwycięzcy o wygranej, miejscu i czasie odbioru nagrody zostaną poinformowani mailowo w dniu rozwiązania konkursu.Zgłoś uwagę