Laurki na Dzień Matki zachęcające do badań

Z okazji Dnia Matki dzieci z wszystkich wrocławskich przedszkoli wręczą swoim rodzicielkom laurki z hasłem „Badajcie się Drogie Mamy, bo my Dzieci Was kochamy”. Laurki mają zachęcić mamy do bezpłatnych badań profilaktycznych. 

  • laurka na dzień matki nfz wrocław

    Laurka z okazji Dnia Matki przypomina o badaniach cytologicznych

  • laurka NFZ badania wrocław

    Laurka dla mamy zachęcająca do badań ma formę kolorowanki


W przeddzień święta wszystkich mam laurki zaprezentowały dzieci z publicznego przedszkola „Niezapominajka” przy ul. Wałbrzyskiej. Niektóre z obecnych na wydarzeniu mam już je dostały.

Laurki maja formę kolorowanek i zostały przygotowane przez Dolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Wojewódzki Ośrodek Koordynujący. – W ten sposób laurki mają zachęcać mamy do korzystania  z badań cytologicznych. Dzieci mogą je dowolnie kolorować. Na odwrocie laurki umieszczone są informacje dotyczące badań – mówi Joanna Mierzwińska, rzeczniczka oddziału NFZ we Wrocławiu.

Akcję już po raz 6. prowadzą dolnośląski oddział NFZ, Wojewódzki Ośrodek Koordynujący oraz Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu. Zaczynali od 100 przedszkoli. 

70 tysięcy laurek dla mam

W tym roku oddział NFZ we Wrocławiu wydrukował ponad 70 tysięcy laurek, które trafiły do 762 dolnośląskich przedszkoli. Kilka tysięcy zdrowotnych laurek zostało przekazanych do przedszkoli we Wrocławiu – w tym roku akcja objęła również prywatne przedszkola. – Mamy nadzieję, że ta forma dotarcia do kobiet wraz z informacją o badaniach profilaktycznych będzie dodatkową motywacją, aby wziąć udział w badaniach – dodaje Joanna Mierzwińska.

Programy profilaktyczne finansowane przez NFZ mają na celu zapobieganie chorobom poprzez wczesne wykrycie choroby oraz kontrolowanie czynników ryzyka. – Gdy 10 lat temu ruszał program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, na cytologię na Dolnym Śląsku zgłosiły się 502 kobiety. Od 2011 r. rocznie bada się około 70 tys. kobiet w naszym regionie. Z badań mammograficznych korzysta rocznie około 100 tys. kobiet, a w 2005 r. było ich zaledwie 488 – podaje liczby Wioletta Niemiec, dyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ we Wrocławiu.  

Warto pamiętać, że bezpłatne badania mammograficzna są co 2 lata dla kobiet w wieku 50-69 lat. Bezpłatne badania cytologiczne są co 3 lata dla kobiet w wieku 25-59 lat.

Cytologię można wykonać bezpłatnie w gabinetach, które mają podpisaną umowę z NFZ -  LISTA.

Lekarze onkolodzy jak mantrę powtarzają, że wcześnie wykryty nowotwór piersi czy szyjki macicy daje niemal stuprocentową szansę na wyleczenie.

Do onkologa mogą się zgłosić panie w różnym wieku. Na taką wizytę nie potrzeba skierowania. W Dolnośląskim Centrum Onkologicznym czeka się na nią od tygodnia do trzech. W nagłych przypadkach jest się przyjmowanym w ten sam dzień lub następny.  Zgłoś uwagę