Będą dodatkowe miejsca w żłobkach [WIDEO]

W żłobkach publicznych i niepublicznych

  • wrocław- żłobek

    Niedługo miasto ogłosi kolejny nabór do żłobków


Joanna Nyczak, dyrektor wydziału zdrowia, któremu podlegają żłobki przeprasza rodziców za opóźnienie w ogłoszeniu wyników. – Jeszcze przedwczoraj spływały wyniki ze żłobków. Okazało się, że niektóre dzieci były zgłoszone do dwóch placówek, więc chcieliśmy tę sytuacje wyjaśnić – tłumaczy.

W sierpniowej rekrutacji było przygotowanych 367 miejsc w 28 żłobkach niepublicznych. Już wiadomo, że zabrakło miejsc dla 263 maluchów, które spełniały podstawowe kryteria, czyli mieszkają we Wrocławiu, ich rodzice pracują i złożyli PIT w jednym z tutejszych urzędów skarbowych.

Będzie 300 miejsc

Ale ich rodzice lub opiekunowie nie muszą załamywać rąk. Przedstawiciele wydziału zdrowia mają pomysł jak rozwiązać ten problem.

– Będą niedługo dodatkowe miejsca finansowane przez gminę, zarówno w żłobkach publicznych jak i niepublicznych, także wszystkie dzieci będą mieć opiekę  – zapewnia Joanna Nyczak. Miasto zamierza od października uruchomić dodatkowe 100 miejsc w żłobkach publicznych. W jaki sposób? – Sale w żłobkach, które służą dzieciom tylko do spania albo bawienia staną się wielofunkcyjne. Poza tym zatrudnimy dodatkowe opiekunki do dzieci – podkreśla.

Ponadto miasto ogłosi kolejny konkurs dla żłobków prywatnych na opiekę nad 200 dziećmi w wieku żłobkowym. We wrześniu nastąpi jego rozstrzygnięcie, a od  połowy października dzieci, które się teraz nie dostały do żłobka będą mogły uczęszczać do nowych placówek. Zdaniem dyrektor wydziału zdrowia ta liczba miejsc powinna wystarczyć, zwłaszcza, że przez pierwsze  miesiące nowego roku żłobkowego następuje naturalna rotacja na około 300 miejsc. – Z kilkuletniego doświadczenia wiemy, że część osób rezygnuje z posyłania dziecka do żłobka, tak że na ich miejsce wchodzą dzieci z listy oczekujących – mówi Joanna Nyczak.

We Wrocławiu jest obecnie 3851 miejsc we wszystkich żłobkach publicznych i niepublicznych, z czego 3447 miejsc jest dofinansowanych przez gminę. Dla porównania: w Krakowie miejsc w żłobkach finansowanych przez gminę jest 45 proc. mniej, w Poznaniu – o 39 proc. mniej niż we Wrocławiu.

W razie dodatkowych pytań lub wątpliwości rodziców prosimy o kontakt z Wydziałem Zdrowia  tel.  71 777 77 60

Eliza GłowickaZgłoś uwagę