Angelus czytelników dla Varujana Vosganiana

Rumuński pisarz Varujan Vosganian otrzymał głosami czytelników Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej. Vosganian, rumuński Ormianin jest autorem „Księgi szeptów”, wydanej przez wrocławskie Książkowe Klimaty w tłumaczeniu Joanny Kornaś-Warwas.


Nagroda Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej została przyznana po raz trzeci. Pisarz oficjalnie odbierze ją podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol w sobotę 15 października o godz. 20. Transmisję wydarzenia online będzie można oglądać na naszej stronie internetowej.

„Księga szeptów” wyróżniająca się niezwykle misterną konstrukcją opowiada o ludobójstwie Ormian w 1915 roku, którego dopuścili się Turcy. To nie tylko opis tragedii, ale przede wszystkim upomnienie się o pamięć ofiar. Turcja nigdy nie uznała mordów na Ormianach za ludobójstwo, konsekwentnie władze tureckie zacierały i zacierają ślady tego wydarzenia. Zachowało się niewiele dokumentów na ten temat, ci, którzy przeżyli i byli świadkami odchodzą lub odeszli, w Turcji jest to temat tabu. Vosganian upomina się o zamordowanych wówczas Ormian, a mogło ich być nawet 1,5 miliona.

Księga szeptówto pierwsza powieść Varujana Vosganiana, który jest nie tylko pisarzem i poetą ale także uznanym ekonomistą i politykiem. Książka ukazała się w 2009 roku i doczekała się już 2 wznowień. Sam autor tak ją przedstawia:

Kiedy pisałem „Księgę szeptów”, wiedziałem, że o XX wieku nie napisano w taki sposób wiele. Księga szeptów opowiada o Ormianach, ale także o Rumunach, Żydach i innych nacjach. Jest to książka o XX wieku, o jego wojnach światowych, masakrach i wspólnych mogiłach, o jego ideologiach i aparatach ucisku. Ale nie tylko. Każde miejsce, każdy czas, każdy naród ma swoją Księgę szeptów. Ona żyje, musi tylko zostać opowiedziana”.

Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej jury „Angelusa” ustanowiło pragnąc w ten sposób uczcić pamięć zmarłej w 2013 roku Natalii Gorbaniewskiej, swojej pierwszej przewodniczącej, wybitnej rosyjskiej poetki i tłumaczki, legendy ruchu dysydenckiego w ZSRR.

Biorący udział w głosowaniu mogli wybierać spośród siedmiu książek zakwalifikowanych przez jury do finału tegorocznej edycji „Angelusa”. 

Zgłoś uwagę