Angelus 2015: Lucian Dan Teodorovici laureatem Nagrody Czytelników

Laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej został rumuński pisarz Lucian Dan Teodorovici. Na jego powieść „Matej Brunul” w przekładzie Radosławy Janowskiej –Lascăr. (Wydawnictwa: Amaltea i Oficyna Wydawniczej ATUT) oddano najwięcej głosów w plebiscycie przeprowadzonym na stronie internetowej Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus".


Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej przyznano w tym roku po raz drugi. Jury „Angelusa” ustanowiło ją, by w ten sposób uczcić pamięć zmarłej w 2013 roku Natalii Gorbaniewskiej, wybitnej rosyjskiej poetki i tłumaczki, legendy ruchu dysydenckiego w ZSRR i pierwszej przewodniczącej jury Angelusa.

Głosujący wybierali spośród siedmiu książek, które znalazły się w finale tegorocznej edycji „Angelusa”. Laureatów nagród przyznawanych przez jury – Nagrody Głównej i nagrody dla tłumacza poznamy 17 października podczas uroczystej gali „Angelusa”, która rozpocznie się o godzinie 20 we wrocławskim Teatrze Muzycznym „Capitol”. Transmisję internetową z uroczystości będzie można śledzić na stronie www.wroclaw.pl lub na www.angelus.com.pl

Lucian Dan Teodorovici (rocznik 1975) jest rumuńskim pisarzem, reżyserem teatralnym, scenarzystą filmowym i telewizyjnym. Jest autorem kilku powieści i sztuki teatralnej. Jego książki wychodziły w USA, we Francji, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Włoszech, w Hiszpanii, na Węgrzech, w Egipcie, Macedonii, Bułgarii. Powieść „Matei Brunul”, opublikowana w 2011 roku, zdobyła najważniejsze nagrody krajowe i uznana została za „Książkę Roku”. Przełożono ją na języki: francuski, węgierski, polski, bułgarski, macedoński, turecki.
Tytułowy bohater powieści Teodorovici - Matei Brunul- to włosko- rumuński marionetkarz, który wraz ze swoją lalką na skutek absurdalnego zbiegu okoliczności staje się ofiarą stalinowskich represji. Po sfingowanym procesie i torturach w więzieniu w Bukareszcie trafia do rumuńskich obozów pracy. W wyniku nieszczęśliwego wypadku doznaje amnezji – traci pamięć o dwudziestu ostatnich latach swojego życia. Securitate postanawia wykorzystać ten fakt i stworzyć z niego całkowicie oddanego „nowego socjalistycznego człowieka.

 

Zgłoś uwagę