Andrea Bocelli na ogłoszeniu programu ESK 2016 [ZDJĘCIA]

W piątek, 19 czerwca, na Stadionie Wrocław zaprezentowano widowisko multimedialnym zorganizowane specjalnie, by uświetnić ogłoszenie pierwszej części programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (drugą poznamy pod koniec roku). Gwiazdą wieczoru był Andrea Bocelli. Weekend 19-21 czerwca będzie bogaty także z powodu programu „Mosty” (27 wrocławskich mostach i kładkach opanują performerzy z całego Dolnego Śląska).

  • andrea bocelli wroclaw

  • andrea bocelli wroclaw

  • andrea bocelli wroclaw

  • andrea bocelli wroclaw

  • andrea bocelli wroclaw


Andrea Bocelli na Stadionie

W programie występu Andrei Bocellego na wrocławskim stadionie uwzględniono nie tylko the best of ze znanego i lubianego repertuaru operowego (był duet "Libiamo" z "Traviaty" Verdiego, duet "O soave fanciulla" z "Cyganerii" Pucciniego-obydwa z włoską sopranistką Paolą Sanguinetti), w którym specjalizuje się włoski tenor z toskańskiego Lajatico. Ale nie zabrakło piosenek włoskich (jak choćby nieśmiertelnej "Mamma"), czy znanych piosenek, z których wykonań też słynie Bocelli. Jedną z nich była "Vivere-Dare to live", którą artysta zaśpiewał razem z Olgą Szomańską. Włoch wybrał wrocławiankę osobiście po przesłuchaniu wielu innych kandydatek. Prawykonanie polsko-włoskiej wersji tego utworu (autorem polskiego tekstu jest Roman Kołakowski) wybrzmiało z mocą, choć trudno zaprzeczyć, że największą sensacją okazały się dwa finałowe utwory. Czyli "Time to Say Goodbye" i wreszcie arii "Nessun dorma" z "Turandot" Pucciniego. Po niej stadion, zgodnie z tytułem, nie mógł pewnie długo zasnąć. 

Włoski artysta nagrał płyty zarówno z lżejszym repertuarem, jak i poważniejszym (czyli całymi operami), sprzedały się w łącznym nakładzie grubo ponad 70 milionów egzemplarzy, co plasuje śpiewaka w gronie najbardziej kasowych artystów w historii. Ale cała jego kariera to doskonały materiał na film, który poruszyłby niejednego widza. Nie może być inaczej, kiedy dwunastolatek z wadą wzroku (zdiagnozowaną jako jaskra) traci go całkowicie podczas gry w piłkę nożną (został uderzony w oko, co spowodowało krwotok śródmózgowy, a w konsekwencji utratę widzenia). Ale Włoch przyznaje, że to nie wypadek spowodował zainteresowanie muzyką, bo uwielbiał ją znacznie wcześniej (gra m.in. na flecie poprzecznym, trąbce, gitarze). Jako ośmiomiesięczny brzdąc zakochał się w muzyce operowej, a rok przed wypadkiem wygrał już konkurs wokalny wykonując ‘O Sole Mio. Największą popularność, poza operowymi, przyniosły mu występy z gwiazdami muzyki popularnej – zwłaszcza Sarą Brightman (z nią wykonał największy przebój – „Time to Say Goodbye” Andrew Lloyd Webbera), Celine Dion. Nie wspominając o pochwałach z ust Luciana Pavarottiego. Dziś pozycja Andrei Bocellego jest ugruntowana, a jego koncerty zawsze gromadzą prawdziwe tłumy fanów.

Ogłoszenie programu ESK 2016

Koncert Andrei Bocellego rozpoczął się ok. 22.20, a wcześniej od 20.30 odbylo się uroczyste ogłoszenie pierwszej części ramowego programu ESK 2016 w formie widowiska. Jego prowadzenie powierzono Andrzejowi Sewerynowi, a na scenie na Stadionie Wrocław wystąpiło kilkudziesięciu artystów prezentujących różne style muzyczne: m.in. legendarny czeski bard Jaromir Nohavica, Marek Piekarczyk, Maciej Balcar, formacja muzyczna w składzie: Ryszard Sygnitowicz, Jacek Królik, Jakub Żytecki, Sambor Dudziński i Mietek Jurecki, wrocławski raper L.U.C, zdobywczyni Grand Prix PPA Natalia Sikora, pochodząca z Wrocławia Olga Szomańska, Anna Wyszkoni, wspólny występ Bente Kahan, Olivii Anny Livki, Nohavicy oraz aktora Teatru Capitol – Macieja Maciejewskiego.

Byli też młodzi, utalentowani artyści: Kamil Kula, Marta Maślanka – Stanisławska, Mateusz Ziółko, Damian Ukeje, siedemdziesięcioosobowy chór stworzony z reprezentacji chórów akademickich siedmiu wrocławskich uczelni oraz Orkiestra NFM.

27 Mostów w jeden dzień

Koncert włoskiego tenora nie był jedyną atrakcją weekendu czerwcowego, bo w sobotę 20 czerwca na 27 wrocławskich mostach i kładkach zostanie zorganizowane wiele inicjatyw, performance’ów, przedstawień (o wszystkich wydarzeniach piszemy tutaj). Pieczę nad programem „Mosty” ma Chris Baldwin, kurator ESK 2016 ds. performance. Czego mogą spodziewać się widzowie? Przede wszystkim ciekawych opowieści o mieście (jeden z uczestników, 13-latek, przygotowuje projekt na Mostku Pokutnic łączącym wieże katedry św. Marii Magdaleny) i o ważnych sprawach żyjących tu mieszkańców. Organizatorzy zapewniają, że akcje artystyczne na 26 mostach i kładkach nie sparaliżuje ruchu w mieście, kierowcy mogą odetchnąć z ulgą.

Uczestnicy 3 PKO Nocnego Półmaratonu Wrocław (20 czerwca) będą mieli także szansę wziąć udział w wydarzeniach (niektóre potrwają do godzin nocnych).

 Zdjęcia Tomasz Walków

Zgłoś uwagę