Alicja Tchórz ze złotym medalem mistrzostw Europy w pływaniu

Wielki sukces zawodniczki MKS Juvenia Wrocław. Alicja Tchórz wywalczyła złoty medal mistrzostw Europy na 100 m stylem zmiennym.

  • Alicja Tchórz ze złotym medalem mistrzostw Europy w Kazaniu

    Alicja Tchórz ze złotym medalem mistrzostw Europy w Kazaniu /fot. mat. prasowe


– Szczerze to nie wiem co napisać... – wyznała na Facebooku zszokowana Alicja Tchórz, która w czwartkowy wieczór (4 listopada) sięgnęła po złoto na ME w Kazaniu. Jest pierwszą polską pływaczką, która stanęła na najwyższym stopniu podium wielkiej imprezy od 2007 r., gdy dokonała tego Otylia Jędrzejczak. Mistrzyni olimpijska dokonała tego wyścigu na 200 m stylem motylkowym na basenie 25 m.

Teraz do annałów polskiego pływania wpisuje się Tchórz, która dwa lata temu również sięgnęła po złoto ME. Ale w sztafecie.

Tchórz wygrała w Rosji w wielkim stylu. Z wynikiem 57,82 pobiła rekord Polski i o 0,01 s pokonała Rosjankę Marię Kamienewą. Trzecia była Szwedka Sarah Sjoestroem, która była gorsza od wrocławianki o 0,23 s.

– Nie spodziewałam się tego. To chyba najlepsze określenie na to, co się wydarzyło – oceniła Tchórz, która w Kazaniu sięgnęła już po dwa krążki, bo wcześniej była trzecia w sztafecie 4x50 m stylem dowolnym. – Z tyły głowy miałam myśl o medalu, ale brązowym. Jak dopłynęłam, to byłam w szoku. Kilka razy sprawdzałam, czy naprawdę wygrałam z takimi sławami, jak Sarah. Jestem bardzo zadowolona. Pobiłam życiówkę o 0,6 s.

Tchórz podkreślała, że wcześniej wycofała się z wyścigu na 50 m stylem grzbietowym. To była trudna decyzja, bo była najwyżej rozstawioną zawodniczką.

– Nie udało nam się wywalczyć mimo to medalu w sztafecie, ale było bardzo blisko. Cały dzień trzeba jednak zaliczyć na plus. Dopisujemy kolejne dwa medale dla Polski. Mam nadzieję, że nie spadniemy z tej fali wznoszącej i jutro również na jakiejś polskiej szyi zawiśnie medal – dodawała.

Biało-czerwoni zdobyli już pięć medali na mistrzostwach.

– Nasi reprezentanci w Kazaniu udowadniają, że ciężka praca na treningach przynosi efekty. Pokazują również, co znaczy dobra passa i atmosfera w drużynie. Jeden dobry start nakręca drugi. Wszyscy chcą się pokazać z jak najlepszej strony i to owocuje medalami, rekordami Polski, rekordami życiowymi. Doskonale wiem ze swojego doświadczenia zawodniczego, co znaczy dobra passa. Gdy kadrze idzie, to idzie i zdarza się wówczas wiele pozytywnych niespodzianek. Oby do końca w Rosji tak właśnie było – oceniła prezes Polskiego Związku Pływackiego Otylia Jędrzejczak.Zgłoś uwagę