Akcja „WROśnij we WROcław” w nowym Parku Awicenny

200 drzew nasadzono w sobotę w nowym Parku Awicenny na Oporowie w ramach akcji „WROśnij we WROcław”. Jarząby, lipy, klony pospolite, modrzewie, świerki, graby, dęby i brzozy wkopywano w ziemię na cześć najmłodszych mieszkańców Wrocławia, których rodzice zgłosili chęć wzięcia udziału w programie. Teraz kilkumiesięczni wrocławianie mają przypisane sobie drzewa.

  • wrośnij we wrocław

    Emilia Kamińska, Artur Cudak i ich synek Antoni przy posadzonym przez Artura drzewie/fot. MAT

  • wrośnij we wrocław

    Wkopywanie drzewa w ramach akcji „WROśnij we WROcław”/fot. MAT

  • wrośnij we wrocław

    Drzewa przygotowane do nasadzenia/fot. MAT


Nowe nasadzenia w Parku Awicenny

W parku przy ul. Awicenny jest już ponad 1000 drzew, w sobotę 28 kwietnia dodano nowe. – Sadzimy 200 drzew, jesienią kolejne akcje i co roku w innych lokalizacjach miasta będą pojawiać się takie parki – zapowiedziała Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia dziękując szczególnie radnemu miejskiemu Dominikowi Kłosowskiemu, który jest inicjatorem akcji „WROśnij we WROcław”.

Wiceprezydent Wrocławia Magdalena Piasecka i Monika Pec-Święcicka, z-ca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu/fot. MAT

Na razie nie wiadomo jeszcze, gdzie powstaną podobne Parki Młodego Wrocławianina. – Mamy kilka propozycji, ale miejsca są jeszcze w sferze projektowania, więc w zależności od postępu prac będziemy wskazywać lokalizacje – wyjaśnia Monika Pec-Święcicka, z-ca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. Propozycje są m.in. w okolicy Maślic i Wojnowa.

WROśnij we WROcław – posadź drzewo

WROśnij we WROcław – posadź drzewo

Piknik / W plenerze / Akcje społeczne / Dla wszystkich
Termin 28 kwietnia 2018 od 11:00 do 17:00

Miejsce Park Młodego Wrocławianina

Zobacz

Drzewa różnych gatunków

W Parku Awicenny sadzono w sobotnie przedpołudnie jarząby, lipy, klony pospolite, modrzewie, świerki, graby, dęby, brzozy. – Pełną gamę gatunków – kwitnących, owocujących, iglastych, liściastych, odpowiednich dla owadów zapylających, aby zapewnić bioróżnorodność – zaznacza Monika Pec-Święcicka.

Posadzono nie małe, ale już podrośnięte drzewa. – Po pierwsze, dla efektu, bo widzimy, że tu już wzrasta park. Po drugie, ponieważ takie przeszkółkowane i zahartowane drzewa dużo lepiej się przyjmują i nie są tak podgryzane przez potencjalną zwierzynę, jak małe – dodaje z-ca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Jak sadzić najlepiej

W wykopanych już dołach w ziemi przygotowano nawóz oraz hydrożel, czyli środek zwiększającym objętość (nawet tysiąckrotnie), który gromadzi wodę, a w porze deszczowej, a oddaje ją korzeniom w okresie suszy. – Nie znaczy to, że drzew nie należy podlewać, ale w przypadku zastosowania zabiegów można być przygotowanym na drastyczne zmiany pogody i nieco złagodzić amplitudy – tłumaczy Monika Pec-Święcicka.

Drzewa dla małych wrocławian

W sobotę, pod okiem fachowców, drzewa swoich dzieci wkopywali w ziemię rodzice małych wrocławian, którzy zgłosili się do akcji „WROśnij we WROcław”. Wśród rodzin byli Emilia Kamińska, Artur Cudak i ich trzymiesięczny synek Antoni. – To cudowna inicjatywa, że drzewo będzie rosło razem z naszym dzieckiem – uśmiecha się Emilia Kamińska.

Rodzina Hummlów z własnym klonem/fot. MAT

O akcji dowiedziała z internetu, podobnie jak Joanna Ciołek-Hummel. – Zainteresowałam się, poinformowałam inne mamy z maluchami. W sobotę 28 kwietnia wspólnie z mężem Pawłem Hummlem posadzili klon dla maleńkiem córeczki, Marii Lucyny. – Mamy działkę, a tam krzewy owocowe, ale tutaj dostaliśmy oficjalną możliwość, by posadzić swoje drzewo – nie kryje radości Joanna Ciołek-Hummel.

Zgłoś uwagę