Akcja Dobry Widok we Wrocławiu zmieni wrocławską przestrzeń [WIDEO]

Dobry Widok to działania w ramach projektu Inne Centrum (realizowanego przez Fundację Dom Pokoju z ramienia Biura Rozwoju Gospodarczego), które mają poprawić estetykę przestrzeni miejskiej Wrocławia. Już niebawem będziemy mogli zobaczyć efekty działań jego twórców.


– Projekt jest kontynuacją programu „Witryny Nadodrza”. Nasze wieloletnie doświadczenie z tej dzielnicy przenosimy na całe miasto, a zwłaszcza na Centrum Staromiejskie, skąd rekrutujemy przedsiębiorców do współpracy. Działamy od połowy zeszłego roku, pierwsze wizualne efekty projektu będą widoczne latem lub kiedy pozwoli na to sytuacja epidemiczna. Dotychczas nasze działania polegały na rozpoznawaniu problemów, pozyskiwaniu partnerów, tworzeniu materiałów informacyjnych i promocyjnych oraz budowaniu zespołu projektantów. Obecnie trwają prace nad pięcioma witrynami w Centrum Staromiejskim i kolejnymi na Nadodrzu – opowiada Zuzanna Wollny, koordynatorka projektu Dobry Widok we Wrocławiu.

Inspiracją do stworzenia nazwy programu był neon autorstwa Janusza Tarantowicza  „Dobry wieczór we Wrocławiu”, a celem poprawa estetyki w przestrzeni miejskiej. 

Obszary, które zmienią miejską przestrzeń

Dobry Widok obejmuje trzy obszary:

  • Metamorfozy witryn wymagających odświeżenia i przeprojektowania, którymi zajmą się projektanci, którzy sprawdzili się w odmienianiu wizerunku nadodrzańskich rzemieślników. Każdego roku metamorfozie poddanych zostanie pięć witryn sklepowych. Zostaną usunięte stare szyldy, wyklejki i inne szpecące elementy.
  • Ożywianie lokali od dawna czekających na wynajęcie. Ulice Piłsudskiego i Kołłątaja zmagają się z problemem lokali handlowo - usługowych latami niezagospodarowanych, zaklejanych kolejnymi plakatami lub źle zaprojektowanymi ogłoszeniami o wynajmie. 
  • Działania edukacyjne i warsztatowe dla przedsiębiorców i projektantów. Dobry Warsztat” wkrótce rozpocznie się cykl warsztatów i wykładów poświęconych projektowaniu w przestrzeni miejskiej skierowany do projektantów i studentów kierunków powiązanych z projektowaniem, architekturą i urbanistyką. Wszyscy zainteresowani współpracą (instytucje kultury i sztuki, projektanci, przedsiębiorcy) powinni skontaktować się z koordynatorką projektu.

Projekt doceniony w konkursie dotacyjnym dla organizacji pozarządowych

– Na podstawie konkursu dla NGO, wyłoniono Fundację Dom Pokoju do realizacji zadania „Inne Centrum”. Obecnie otrzymaliśmy również dotację z programu „kultura w sieci” dzięki której projekt stanie się widoczny w internecie, powstanie strona www, seria webinarów i sporo materiałów edukacyjnych.– informuje Zuzanna Wollny.

Organizacje pozarządowe biorą aktywny udział w rozwoju gospodarczym miasta i wspierają przedsiębiorców. 

„Inne Centrum”  ma podnieść walory Starego Miasta. Centrum Wrocławia jest wizytówką wszystkich mieszkańców, dlatego też, tak ważne jest, aby nie szpeciły go stare witryny.Zgłoś uwagę