wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Znamy zwycięzcę III edycji konkursu 3Mind
Znamy zwycięzcę III edycji konkursu 3Mind

fot. 3M, zwycięzcy III edycji konkursu

We Wrocławskim Centrum Innowacji 3M odbyła się Gala Finałowa, wieńcząca trwającą od kwietnia III edycję konkursu 3Mind. Jest to wydarzenie, mające na celu promocję polskiej nauki i współpracy między światem biznesu a uczelniami. Zwyciężył pomysł Studenckiego Koła Naukowego Biologii Komórki Nowotworowej, działającego przy Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Reklama

Spośród 6 finalistów to właśnie projekt ARES – Astrobiology and Radiation Experiments in Stratosphere okazał się najlepszy. Jest to pomysł Studenckiego Koła Naukowego Biologii Komórki Nowotworowej, działającego przy Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jego założeniem jest wysłanie balonem stratosferycznym na wysokość ok. 30 km nad powierzchnię Ziemi wrażliwych na radiację ludzkich komórek skóry – prawidłowych keratynocytów oraz czerniaka.

W ten sposób próbki dostaną się do stratosfery, gdzie warunki środowiskowe są tożsame do tych panujących obecnie na powierzchni Marsa. Umożliwia to sprawdzenie wpływu warunków subkosmicznych (przede wszystkim wysokich dawek radiacji) na funkcjonowanie komórek człowieka.

W ramach badań zostanie podjęta próba opracowania biologicznego sensora radiacji w oparciu o komórki skóry oraz sprawdzenia wpływu wybranych substancji pochodzenia naturalnego w zakresie ich wykorzystania w farmakologicznej ochronie przed groźnymi dla komórek zmianami powodowanymi działaniem promieniowania elektromagnetycznego.

fot. 3M

Pokaźna nagroda na rozwój

Zwycięstwo w konkursie z pewnością przyczyni się do rozwoju koła naukowego, który w nagrodę otrzymał 10 tys. zł, a pozostali finaliści zaproszeni zostali do rekrutacji na stanowiska w dziale badań i rozwoju.

– Jestem przekonany, że projekty prezentowane podczas Gali Finałowej Konkursu 3Mind mają ogromny potencjał kształtowania przyszłości. Ich twórcy to wyjątkowo uzdolnieni, młodzi ludzie. Cieszymy się, że możemy wesprzeć ich rozwój – mówi Tomasz Duda, dyrektor Działu Badań i Rozwoju 3M.

Gala Finałowa 3Mind to nie tylko wyłonienie zwycięzcy trwającego od kwietnia konkursu, ale także doskonała okazja do tego, aby dowiedzieć się więcej o tych najbardziej innowacyjnych projektach młodych naukowców i porozmawiać o współpracy na przestrzeni biznes-nauka.

Panel dyskusyjny i prezentacja innowacji

Z tego też powodu w trakcie wydarzenia nie zabrakło dyskusji panelowej zatytułowanej „How to create Your impact? Czyli jak tworzyć nową rzeczywistość”, w trakcie której zgromadzeni mogli usłyszeć interesujące prelekcje m.in. dr hab. inż. Marka Kułażyńskiego z Politechniki Wrocławskiej, Konrada Fuławki z Nokia Garage czy Ewy Bachurskiej z Działu Badań i Rozwoju 3M w Polsce.

Poza panelem dyskusyjnym zaprezentowane zostały także: pierwsze na świecie 5-osobowe pojazdy solarne, łódź solarną, lekki motocykl elektryczny, bolid Formuły Student, a nawet łazik marsjański.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl