wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zapraszamy na uroczystość wręczenia Wrocławskiej Profesury im. Fritza Sterna! 03.09.2018.
Zapraszamy na uroczystość wręczenia Wrocławskiej Profesury im. Fritza Sterna! 03.09.2018.

Ceremonia wręczenia Wrocławskiej Profesury im. Fritza Sterna, uroczyste odsłonięcie popiersia profesora Fritza Sterna oraz udostępnienie księgozbioru prof. Sterna odbędzie się 3 października 2018 r. w nowym gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu przy ul. Fryderyka Joliot-curie 12. Laureatką nagrody będzie słynna pisarka Anne Applebaum. Na uroczystość zaprasza Prezydent Miasta Wrocławia, Pan Rafał Dutkiewicz oraz Wrocławskie Centrum Akademickie.

Reklama

Wrocławska Profesura im. Fritza Sterna została ustanowiona w 2009 r. przez prezydenta Wrocławia i Fundację Zeit w geście uhonorowania profesora Fritza Sterna i jego wybitnej działalności naukowej. Zamiarem inicjatorów było inspirowanie społeczności akademickiej oraz wzbogacanie życia intelektualnego we Wrocławiu poprzez przyciągnięcie do miasta światowej sławy uczonych – przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych, aby wesprzeć miasto w umacnianiu wielokulturowego dziedzictwa Wrocławia.

prof. Fritz Stern

Podstawą wyboru laureatów Wrocławskiej Profesury im. Fritza Sterna jest zarówno kryterium doskonałości naukowej jak i działalność społeczna: zaangażowanie nauki w proces tworzenia wzajemnego porozumienia pomiędzy narodami i kulturami, wspieranie walki z uprzedzeniami i nienawiścią oraz budowy świadomego społeczeństwa obywatelskiego. Do składania kandydatur naukowców zaproszone są wrocławskie uczelnie akademickie.

Tegoroczną laureatką jest Pania prof. anne Applebaum. Jest ona znaną i cenioną na świecie amerykańsko-polską dziennikarką, historyczką, publicystką i poczytną pisarką. Za wydaną w 2003 książkę Gułag uhonorowana została w 2004 Nagrodą Pulitzera. Ukończyła Uniwersytet Yale, studiowała również na London School of Economics i Uniwersytecie Oksfordzkim. Publikowała w "The Economist", "The Spectator", "The Evening Standard", "Gazecie Wyborczej". 

Anne Applebaum związana m.in. z jedną z najbardziej opiniotwórczych gazet amerykańskich – The Washington Post i London School of Economics. W 2012  otrzymała  Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej oraz upowszechnianie wiedzy o najnowszej historii Europy Środkowo-Wschodniej. „Gułag”, „Między Wschodem a Zachodem: przez pogranicza Europy”, „Inny świat: zapiski sowieckie”, „Dzieci Gułagu”,  „Przepisy z mojego ogrodu”, „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956” i „Czerwony głód” to książki Anne Appelbaum, które dotychczas ukazały się na polskim rynku wydawniczym.  Jest żoną byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego, z którym ma dwóch synów. W 2013 roku uzyskała polskie obywatelstwo.

W ramach uroczystości odbędą się:

1. Zamknięte spotkanie prof. Applebaum ze studentami oraz zaproszonymi gośćmi.

2. Uroczyste odsłonięcie  popiersie prof. Fritza Sterna dokonane przez Prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza oraz syna prf Sterna, Freda Sterna

3. Wręczenie nagrody - Wrocławskiej Profesury im. Fritza Sterna - profesor Ann Applebaum

4. Uroczyste Udostępnienie gościom księgozbioru Fritza Sterna. O księgozbiorze opowie dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej, Pani Grażyna Piotriowicz

5. O godzinie 19 na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Uniwersytecka 7/10 otwarte spotkanie autorskie: promocja książki Anne Applebaum pt. ,,Czerwony Głód", organizowane przez wydawnictwo Agora.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z ciekawą informacją na temat księgozbioru i jego przekazania, autorstwa dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej, Pani Grażyny Piotrowicz:

W dniu 3 października 2018 roku. w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu przy ul. F. Joliot – Curie 12 zostanie zaprezentowany księgozbiór Profesora Fritza Sterna, przekazany w darze Bibliotece. Cały księgozbiór objemuje ponad 3200 wol., z czego do prezentacji na wystawę wyodrębniono ok. 1620 wol., biorąc pod uwagę głównie ich szczególną wartość bibliofilską.

 Cały przekazany ksiegozbiór został zewidencjonowany i opracowany w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu, a każde dzieło wchodzące w skład kolekcji - opatrzono pieczęcią „Dar Prof. Fritza Sterna“. Księgozbiór ten będzie przechowywany w Bibliotece Uniwersyteckiej jako spójna całosciowo kolekcja – widoczna poprzez katalog online (OPAC) Biblioteki w formie wydzielonej jego części o nazwie „Kolekcja Prof. Fritza Sterna“.

 Profesor Fritz Stern, doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego (2002 r.), urodził się w 1926 roku we Wrocławiu, a jego matka Catherine Stern studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim i tutaj obroniła swoją pracę doktorską.

 W swojej prywatnej bibliotece Profesor Stern zgromadził cenne wydawnictwa dotyczące polityki, narodowego socjalizmu w Niemczech, historii społeczności żydowskiej w Niemczech oraz jej związków z kulturą Niemiec.

 Wydzielony księgozbiór jest kolekcją o dużej wartości, która zawiera egemplarze unikatowe, często dostępne tylko w nielicznych bibliotekach świata. Np. tłumaczenie na język japoński monografii na temat historii Niemiec w 20 wieku pt. "Dreams and delusions" autorstwa samego Fritza Sterna, wydane w Tokyo w 1996 roku, przez wydawnictwo Miraisha, znajduje się jedynie w trzech bibliotekach na całym świecie, tj.: w National Dict Librery Tokyo w Japonii, w IIIinois at Urbana Champaign w Stanach Zjednoczonych oraz w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

 Księgozbiór obejmuje publikacje wydane przede wszystkim w języku angielskim, niemieckim oraz francuskim, ale występują w nim również dzieła w języku chińskim np. "Aiyinsitan en yuan shi : de guo ke xue de xing shuai" / Fritz Stern ; [translation] Wen Ye, Fang Zaiqing yi., japońskim, czy współwydane w języku hebrajskim np. publikacja pt. "Moritz Oppenheim: the first Jewish painter" / English editing: Barbara Gingold, Judy Levy. - Jerusalem: The Israel Museum, © 1983.

 W kolekcji znajdują się także katalogi wystaw, jak np. "Wissenschaft und Buchhandel : der Verlag von Julius Springer und seine Autoren: Briefe und Dokumente aus den Jahren 1880-1946" / bearbeitet von Michael Davidis, wydany przez Deutsches Museum w 1985 roku.

 Wybrane do zaprezentowania publikacje są cenne ze względu na liczne osobiste adnotacje Profesora, poświęcone przemyśleniom na tematy poruszane w książkach. Jest też sporo dedykacji składanych Profesorowi przez samych autorów książek, (np. przez Christiane Nüsslein-Volhard w książce pt. "Das Werden des Lebens"), czy listy pisane przez wydawnictwa do Profesora.

 Ponadto, do kolekcji dołączone są ulotki poszczególnych wydawnictw, reklamówki, zapowiedzi wydawnicze, unikatowe ex librisy, pamiątkowe koperty, korespondencja urzędowa, ale także osobista (np. widokówki z pozdrowieniami), wycinki z gazet dotyczące wydarzeń politycznych na świecie, zakładki do książek, rachunki otrzymane z wydawnictw, antykwariatów za zakupione książki, fragmenty wypowiedzi Profesora Fritza Sterna, informacje o wykładach, wizytówki, a nawet karta wyborcza, dotyczaca wyboru członków zarządu Federacji Absolwentów Columbia University.

 Szczególnie cenne książki w kolekcji to dzieła wydane w 19 wieku. Obejmują one 53 pozycje, które ukazały się w latach 1825-1899, jak np. publikacja pt. "Die bürgerliche Gesellschaft" / von W. H. Riehl, wydana w Stuttgarcie i Tübingen przez Verlag der J. G. Cotta'scher z 1851 roku.

Na szczególną uwagę zasługują również wydawnictwa wielotomowe, jak np. publikacja "The works of Edmund Burke: in nine volumes" wydana w Bostonie w 1839 r. przez Charlesa C. Little‘a and Jamesa Browna, na temat polityki i rządów w Wielkiej Brytanii w latach 1760 - 1820 .

Niezwykle interesujące jest również wielotomowe wydanie dzieł Einsteina "The collected papers of Albert Einstein", czyli zebrane prace Alberta Einsteina wydane w 14 tomach w latach 1987-2015, przez Princeton University Press.

W kolekcji znajduje się także 5 publikacji na temat nagród i wyróżnień przyznanych Profesorowi za jego życia. Przykładem może być książka pt.“ Leo Baeck Institute tenth annual dinner:  Fritz Stern awarded the Leo Baeck Medal by German Foreign Minister Joschka Fischer: November 14, 2004, New York City“ / remarks by W. Michael Blumenthal, Richard C. Holbrooke. - New York ; Berlin:  Leo Baeck Institute, © copyright 2004, traktująca o nadaniu Profesorowi medalu Leo Beaecka w 2004, a także publikacja pt. „Verleihung der Bruno Snell-Plakette an Fritz Stern: Reden zur Festveranstaltung am 19. November 2002 an der Universität Hamburg“ / herausgegeben von Heike Brandstädter. - [Hamburg] : Hamburg University Press, c © 2004, dotycząca przyznania Prof. F. Sternowi odznaki Bruno Snella w dniu 19 listopada 2002 roku na Uniwersytecie w Hamburgu.

Otrzymany księgozbiór dowodzi, iż Profesor Fritz Stern wspólpracował z wieloma znakomitymi wydawnictwami, takimi jak np. University Press z siedzibą w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych - kolekcja zawiera aż 602 takie publikacje, C.H. Beck – 153 dzieła, S. Fischer Verlag z siedzibą w Niemczech – 90 dzieł.

W księgozbiorze znajduje się również jedna monografia wydana w 1973 roku na rynku wschodnioeuropejskim w Moskwie przez Progress Publishers pt. "The war of ideas in contemporary international relations: the imperialist doctrine, methods and organisation of foreign political propaganda" / Georgi Arbatov; translated from the Russian by David Skvirsky, dotycząca propagandy antykomunistycznej oraz stosunków międzynarodowych po roku 1945.

 

Otrzymany dar pozawala nie tylko na pełniejszy wgląd w zainteresowania Fritza Sterna, ale niewątpliwie przyczynia się do wzbogacenia zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, z których korzysta nie tylko środowisko akademickie Wrocławia, ale też mieszkańcy miasta i regionu.

 Skan pieczęci, którą opatrzono książki z kolekcji Profesora Fritza Sterna

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl