wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wypięknieje kampus Uniwersytetu

Nowy Plac Centralny powstaje obok starych budynków Wydziału Chemii oraz nowopowstałego gmachu Wydziału Biotechnologii przy ul. Fryderyka Joliot-Curie. Przez ostatnie lata znajdowało się tu zaplecze firmy budującej Bibliotekę Uniwersytecką. Dojechać będzie można do niego od strony ul. Szczytnickiej oraz Benedykta Polaka, skąd poprowadzone będą aż dwa wjazdy. Pierwszy powstanie przy skrzyżowaniu z ul. Michała Wrocławczyka, drugi zlokalizowany zostanie przy gmachu Wydziału Matematyki. Centrum placu wykończone zostanie płytami granitowymi.

Każdy wjazd wieńczyć będzie brama reprezentacyjna. Budowlańcy postawią w nich jednak szlabany, tak by wjazd na teren kampusu ograniczyć tylko dla studentów UWr i pracowników naukowych, którzy będą się musieli podzielić 50 miejscami parkingowymi dla samochodów. Tym sposobem będzie też można dojechać do nowej Biblioteki Uniwersyteckiej. Dla rowerzystów przygotowano 60 stojaków na rowery, przy których stanąć może co najmniej 120 pojazdów.

Obecnie prace toczą się nie tylko przy placu Centralnym, ale również w całym kampusie. Robotnicy zerwali tam stare, popękane płyty betonowe i zastępują je o wiele bardziej reprezentacyjną kostką betonową, po której poruszać się będę samochody i piesi.

Sam plac Centralny będzie miał wymiary 37 x 45 m. Wykończony płytami granitowymi ozdobiony będzie elementami małej architektury, krzewami, drzewami, ławkami i latarniami.

- Wjazd na teren kampusu nie będzie możliwy dla każdego, ale każdy będzie mógł tu wejść. Mieszkańcy Wrocławia zamiast opuszczonego i zaniedbanego terenu będę mieli do dyspozycji ładne miejsce na spacery - twierdzi pan Marcin Chociej, kierownik działu realizacji inwestycji UWr.

W bezpośredniej okolicy placu Centralnego powstanie jeszcze jeden, niewielki budynek. Znajdzie się w nim Centrum Ochrony i Informacji. Wandale, którzy mieliby chrapkę na dewastacje placu, będą więc mieli utrudnione zadanie.

Zagospodarowywanie terenu znajdującego się między u. Polaka, Joliot-Curie, Wyszyńskiego i Szczytnicką rozpoczęło się 10 lat temu. Wtedy to ruszyła budowa gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej. W marcu tego roku zakończono budowę budynku Wydziału Biotechnologii. Zmiana nawierzchni na terenie kampusu i wykończenie placu Centralnego zwieńczy dzieło.

Budowa pochłonie 7,5 mln zł i ma być ukończona przed końcem roku.

Piotr Rabiej

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl