wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

29°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. WSZECHNICA MIEJSKA: Kurtyna w górę: spod mikroskopu - na estradę.

Wystartowała Wszechnica Miejska - nowy program popularyzujący naukę i sztukę. Następnym przystankiem, który proponujemy wrocławiankom i wrocławianom, będą odwiedziny we wrocławskiej  Akademii Sztuk Teatralnych. Zapisy ruszają już w piątek na stronie Wrocławskiego Centrum Akademickiego

Wykładem prof. Ivo Sbalzariniego z Instytutu Biologii i Genetyki Molekularnej Maxa Plancka w Dreźnie 3 marca 2020 r. rozpoczęła swoją działalność Wszechnica Miejska, nowy program Wrocławskiego Centrum Akademickiego.

Naszego gościa przywitała publiczność złożona w przeważającej części ze studentów, doktorantów a także uczniów. Bardzo cieszymy się, że nasza nowa miejska inicjatywa i wykład spotkały się z tak dużym zainteresowaniem młodych przedstawicieli środowiska akademickiego, ponieważ w spotkaniu uczestniczyło ponad 200 słuchaczy. Dziękujemy!

„Związkowi informatyki i biologii potrzeba jeszcze zapewne trzech dekad, aby osiągnąć poziom celowego, planowego »programowania komórek«, tak by np. skuteczniej leczyć raka, czy wspierać nasz organizm w trakcie rekonwalescencji po poważnych urazach” - powiedział nam w czasie wykładu prof. Sbalzarini. Profesor opowiadał o matematycznym i informatycznym modelowaniu procesów życiowych. Rozwój tych metod pozwoli na prowadzenie bardzo wiarygodnych eksperymentów cyfrowych (modelowanych przez komputery), bez konieczności pracy na żywych organizmach i prowadzonych w nieprawdopodobnej dotąd skali. W efekcie w perspektywie kilku dekad badacze dużo lepiej będą rozumieć nie tylko to, jak "działa życie" - bo o tym nauka wie dziś już bardzo dużo - ale także dlaczego te procesy zachodzą właśnie w taki, a nie inny sposób - tłumaczył prof. Sbalzarini. - Takie systemowe rozumienie procesów życiowych pomoże w znacznym rozwinięciu, przyspieszeniu i udoskonaleniu m.in. metod diagnostycznych i leczniczych.Przed informatykami, matematykami, chemikami, fizykami i przedstawicielami nauk przyrodniczych z biologią na czele jeszcze wiele ciężkiej pracy. Tymczasem podziwiać możemy niezwykłe wizualizacje badanych zjawisk.Profesor Sbalzarini obiecał nam, że jeszcze w tym roku badacze z jego instytutu przeprowadzą we Wrocławiu otwarte warsztaty, w ramach których na własne oczy można będzie obejrzeć komputerowe symulacje pokazujące procesy życiowe z precyzją równą współczesnym mikroskopom.Wszechnica Miejska jest programem w ramach, którego będzie można wysłuchać nie tylko ciekawych wykładów, ale także odwiedzić wrocławskie uczelnie, instytuty badawcze, laboratoria oraz wziąć udział w popularnonaukowych warsztatach.Najbliższe spotkanie już w następną sobotę, 14 marca w Akademii Sztuk Teatralnych, przy ul. Braniborskiej 59. Oprócz zajrzenia do miejsc, w których pracują przyszłe aktorki i aktorzy oraz przedstawiciele innych zawodów teatralnych, będzie można wziąć udział w warsztatach, których dokładną tematykę podamy do wiadomości wraz z informacją o zapisach. Ruszają one w najbliższy piątek, 6 marca 2020. Link do formularza będzie dostępny na stronie wca.wroc.pl.Wykładu prof. Sbalzariniego będzie można wysłuchać od przyszłego tygodnia w zakładce WSZENICA MIEJSKA, w sekcji RELACJE WIDEO, na stronie Wrocławskiego Centrum Akademickiego. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl