wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Scorpio wystartuje w University Rover Challenge
Scorpio wystartuje w University Rover Challenge

fot: Krzysztof Mazur

Słynny już łazik marsjański studentów Politechniki Wrocławskiej pojechał do USA, gdzie 1 czerwca zaczynają się zawody University Rover Challenge. Politechniczny pojazd zmierzy się aż z 36 łazikami z całego świata, w tym z pięcioma z Polski

Reklama

Zawody w USA potrwają do 3 czerwca. Studenci z Politechniki Wrocławskiej mają już na swoim koncie nagrody wywalczone w tej rywalizacji. W 2013 roku zdobyli w USA drugie miejsce, a dwa lata później trzecie.

W czasie zawodów łaziki mają wykonać szereg zadań – pobrać próbkę gruntu do analizy, zebrać narzędzia umieszczone w wyznaczonych punktach i zawieźć je „astronautom”, zatankować pojazd z pustym bakiem i włączyć wybrane przyciski na specjalnym panelu. Nowością jest zadanie polegające na autonomicznym przejeździe łazika przez trasę z zaznaczonymi bramkami. Zawody łazików marsjańskich tradycyjnie zostaną rozegrane na pustyni w stanie Utah.

Studenci Politechniki Wrocławskiej na zawody przygotowali nową wersję pojazdu: Scorpio X. Waży 50 kg i ma wymiary 105 na 96 na 100 cm. Powstał głównie z aluminium.

Twórcy łazika podkreślają, że największym wyzwaniem  jest przejazd autonomiczny. To zupełnie nowe zadanie i nie wiadomo, czego się spodziewać. Zostanie w nim wykorzystana stereowizja, rozpoznawanie obrazu z kamer, moduł nawigacyjny zawierający GPS, akcelerometr, żyroskop i magnetometr.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl