wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławianin laureatem polskiego Nobla

Nagrody fundacji są przyznawane za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata. Wysokość nagrody wynosi 200 tys. zł.

Prof. Marek Samoć został doceniony za odkrycie niezwykłych właściwości optycznych nanomateriałów. Mogą one być wykorzystane np. w przekształcaniu sygnałów optycznych, w obrazowaniu biologicznym czy też w konwersji energii.

– Bardzo dziękuję fundacji za to prestiżowe wyróżnienie, to tak naprawdę nagroda dla całego mojego zespołu naukowego z Politechniki Wrocławskiej – mówi prof. Samoć. – Cieszę się bardzo, że uczelnia mi zaufała i pozwoliła realizować projekty badawcze, które są doceniane przez środowisko naukowe – dodaje uczony.

Naukowiec jest specjalistą w dziedzinie chemii fizycznej, zajmuje się m.in. badaniami nad nowymi materiałami dla optoelektroniki i fotoniki. Uczony z Politechniki Wrocławskiej przez wiele lat pracował w Centrum Fizyki Laserowej Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze (Australia).

Prof. Samoć jest także laureatem wielu prestiżowych grantów, m.in. „Mistrz” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2013) oraz „Maestro” Narodowego Centrum Nauki (2014), a także Nagrody Prezesa Rady Ministrów (2015) i Wrocławskiej Nagrody Naukowej (2016).

PWr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl