wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławianin laureatem polskiego Nobla
Wrocławianin laureatem polskiego Nobla

Prof. Marek Samoć, fot. Bartek Sadowski

Profesor Marek Samoć z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej został laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, tzw. polskiego Nobla. To najważniejsza nagroda naukowa przyznawana w Polsce.

Reklama

Nagrody fundacji są przyznawane za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata. Wysokość nagrody wynosi 200 tys. zł.

Prof. Marek Samoć został doceniony za odkrycie niezwykłych właściwości optycznych nanomateriałów. Mogą one być wykorzystane np. w przekształcaniu sygnałów optycznych, w obrazowaniu biologicznym czy też w konwersji energii.

– Bardzo dziękuję fundacji za to prestiżowe wyróżnienie, to tak naprawdę nagroda dla całego mojego zespołu naukowego z Politechniki Wrocławskiej – mówi prof. Samoć. – Cieszę się bardzo, że uczelnia mi zaufała i pozwoliła realizować projekty badawcze, które są doceniane przez środowisko naukowe – dodaje uczony.

Naukowiec jest specjalistą w dziedzinie chemii fizycznej, zajmuje się m.in. badaniami nad nowymi materiałami dla optoelektroniki i fotoniki. Uczony z Politechniki Wrocławskiej przez wiele lat pracował w Centrum Fizyki Laserowej Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze (Australia).

Prof. Samoć jest także laureatem wielu prestiżowych grantów, m.in. „Mistrz” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2013) oraz „Maestro” Narodowego Centrum Nauki (2014), a także Nagrody Prezesa Rady Ministrów (2015) i Wrocławskiej Nagrody Naukowej (2016).

PWr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl