wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławianie celują w Księżyc
Wrocławianie celują w Księżyc

Zwycięska ekipa, autorzy projektu HECATE, fot. materiały ESA

Projekt eksploracji Księżyca opracowany przez międzynarodowy zespół z udziałem studentów Politechniki Wrocławskiej zwyciężył w konkursie organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Teraz mają szansę na współpracę przy projektach kosmicznych.

Reklama

W konkursie wystartowało ponad 20 drużyn, do ostatniego etapu zakwalifikowano trzy projekty: Synergic Selene, Team HARVeSt i HECATE. Nad tym ostatnim pracowali studenci z działającego na Politechnice projektu badawczego „Space  is  more” - Dorota Budzyń, Agata Mintus i Szymon Gryś. Prezentacje projektów odbyły się podczas zorganizowanego w Holandii sympozjum „Moon 2020-2030”. Projekt HECATE zakłada wysłanie kilku rakiet w przestrzeń kosmiczną, które następnie połączą się i utworzą stację za orbitą Księżyca. W jej wnętrzu ma pracować czterech astronautów, którzy spędzą tam kilkaset dni. Będą operować czterema łazikami marsjańskimi wysłanymi na Księżyc dwoma lądownikami. Łaziki miałyby zostać umieszczone na południowym biegunie Srebrnego Globu, gdzie znajdują się wiecznie zacienione kratery. Ich zadaniem byłoby pobieraniem najróżniejszych próbek z powierzchni Księżyca, które zostaną następnie przebadane. Inne będą natomiast drukować w technologii druku 3D niewielkie kostki, wykorzystując do tego księżycowy regolit, czyli tamtejszą „ziemię”. Dzięki analizom i próbom wytrzymałościowym takich kostek możliwe byłoby zaplanowane w przyszłości wydrukowanie księżycowego lądowiska właśnie z regolitu.

- Podczas prezentacji jurorzy pytali nas między innymi o szczegóły dotyczące druku 3D i komunikacji między stacją kosmiczną a łazikami - opowiada Szymon Gryś. - Po naszym wystąpieniu czułem się dość pewnie i doszedłem do wniosku, że mamy spore szanse na zwycięstwo. Finał był dla nas dużą szansą na poznanie wielu osób pracujących w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Mamy nadzieję, że to początek wielu nowych ciekawych projektów z ESA.

Praca nad projektem HECATE trwała zaledwie miesiąc, bo tylko tyle czasu dała studentom ESA. Członkowie ekipy pochodzą z kilku krajów, podczas pracy konsultowali się przez Skype, na żywo w komplecie spotkali się dopiero podczas finału w Holandii.

Oprócz szansy na współpracę przy projektach organizowanych przez ESA zwycięzcy otrzymali także statuetkę z wydrukowanym w technologii 3D złotym Księżycem oraz nowoczesne drony z kamerami.

PWr/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl