wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław podpisał dziś nową umowę z Academia Europaea!
Wrocław podpisał dziś nową umowę z Academia Europaea!

"Prezydent Wrocławia, dr Rafał Dutkiewicz oraz prezes Academia Europaea, prof. Sierd Cloetingh podpisali 15 października 2018r. umowę przedłużając na 2 kolejne lata działanie Węzła Wiedzy AE we Wrocławiu. Wrocław był pierwszym miastem w Europie, w którym w 2012 r. powstał hub AE (obecnie 1 z 4 na kontynencie; jedyny wspierany w takim stopniu organizacyjnie i finansowo przez władze miasta).

Reklama

Academia Europaea to europejska pozarządowa organizacja naukowa, działająca od 1988. W swojej misji deklaruje w szczególności działania na rzecz wprowadzania najwyższych standardów w nauce, badaniach i edukacji, wspieranie badań interdyscyplinarnych i międzynarodowych zwłaszcza w zakresie spraw europejskich, promowanie wartości europejskiej nauki i badań. Akademia jest finansowana ze środków własnych, dotacji rządowych i wpłat ze strony współpracujących instytucji.

Academia Europaea powstała w 1988 z inicjatywy m.in. Royal Society. Jej pierwszy zjazd z udziałem ponad 600 naukowców z Europy odbył się w czerwcu 1988 w Londynie. Instytucja gromadzi specjalistów z różnych dziedzin nauki w tym medycyny, chemii, fizyki, matematyki, ekonomii, nauk humanistycznych i społecznych. Według stanu na 2011 zrzeszała około 2,5 tys. członków w tym około 50 laureatów Nagrody Nobla, stając się największym paneuropejskim towarzystwem naukowym. Academia Europaea koncentruje się na działalności opiniodawczej i doradczej w zakresie nauki, współpracując w tym zakresie m.in. z Komisją Europejską. Struktura organizacyjna obejmuje podział na sekcje (ponad 20) w czterech różnych klasach przedmiotowych (nauki humanistyczne, nauki społeczne i pokrewne, nauki ścisłe, nauki biologiczne).

Siedziba instytucji mieści się w Londynie. Akademia zorganizowała także kilka swoich biur w krajach europejskich (w tym w Barcelonie i we Wrocławiu) oraz centrum informacyjne w Grazu.

Zachęcamy też do odwiedzania wrocławskiej strony AE: http://acadeuro.wroclaw.pl/about/academia-europea/

Na zdjęciu tytułowym: Prezydent Wrocławia, dr Rafał Dutkiewicz, Prezes AE prof. Sierd Cloetingh oraz prof. Jerzy Langer, PAN, były doradca Prezydenta Wrocławia, były prezes WCB EIT+, inicjator powołania we Wrocławiu węzła wiedzy AE.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl