wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Weź udział w wielkim zimowym liczeniu nietoperzy

W bunkrach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień zimuje kilkadziesiąt tysięcy nietoperzy. W sobotę 13 stycznia naukowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego będą je liczyli. Można się jeszcze przyłączyć do drużyny z Wrocławia.

Reklama

System bunkrów i fortyfikacji w okolicy Międzyrzecza powstawał w latach 30. i 40. ubiegłego stulecia. Na głębokości od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów do dzisiaj zachowała się sieć korytarzy – w sumie ok. 32 km, olbrzymich komór, magazynów, tuneli transportowych.

Zróżnicowane warunki mikroklimatyczne, stała temperatura i wysoka wilgotność powietrza w podziemiach to wyjątkowo korzystne warunki dla nietoperzy do przetrwania zimy. To prawdopodobnie największa w Europie kolonia tych latających ssaków. Rejon fortyfikacji objęty jest europejskim programem Natura 2000 „Nietoperek”.

Badaniem populacji nietoperzy zajmują się specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zespołowi przewodzi dr Tomasz Kokurewicz. Od 17 lat zwierzęta są co roku liczone. W ubiegłym roku było ich ok. 34 tys., reprezentantów dziewięciu gatunków (z 26 gatunków nietoperzy występujących w Polsce).

Na najbliższą sobotę 13 stycznia zaplanowano kolejną akcję liczenia nietoperzy zimujących w MRU. Można dołączyć do wrocławskich specjalistów.

Spotkanie organizacyjne osób, które chciałyby wziąć udział w wyjeździe do Pniewa koło Międzyrzecza odbędzie się w piątek, 12 stycznia, o godz. 19.00 w Gościńcu na Półwyspie w Wysokiej.

Samo liczenie zaplanowano na sobotę, 13 stycznia, w godz. 6-16. Międzynarodowa ekipa podzielona zostanie na dziewięć sekcji.

up/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl