wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Visiting Professors - Prof. Roger Cooke, specjalista od analizy ryzyka modelowania zjawisk ekstremalnych wygłosi wykład 27.09.

Visiting Professors - Prof. Roger Cooke, specjalista od analizy ryzyka modelowania zjawisk ekstremalnych wygłosi wykład 27.09.

Visiting Professors - Prof. Roger Cooke, specjalista od analizy ryzyka modelowania zjawisk ekstremalnych wygłosi wykład 27.09.

Jakim ulegamy pułapkom w dyskusjach o zmianach klimatu? Na to pytanie 27 września odpowie prof. RogerCookez Resources for the Future, ośrodka naukowego w Waszyngtonie badającego kwestie środowiska, energii i zasobów naturalnych.

Reklama

Prof. Roger Cooke jestspecjalistą od analizy ryzyka modelowania zjawisk ekstremalnych oraz zależności z wykorzystaniem kopułjako miar zależności. Wykładowi otwartemu towarzyszyć będzie otwarte seminarium naukowe „VineRegression applied to the effects of breastfeedingduration on IQ” oraz konsultacje dotyczące współpracy naukowej z grupą badawczą zajmującą się procesami autoregresji typu Kendalla.

Cooke odwiedzi Instytut Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach programu VisitingProfessors.

Zapraszamy na wydarzenie w czwartek 27 września o 12:15 w Sali WS w Instytucie Matematyki i Informatyki przy pl. Grunwaldzkim 2/4.

Profesor Roger Cooke jest uznawany za jednego z wiodących światowych autorytetów w zakresie matematycznego modelowania ryzyka i niepewności. Jego ostatnie badania objęły ryzyko zdrowotne związane z pożarami ropy naftowej w Kuwejcie po pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej, utylizacji broni chemicznej, ryzyku nuklearnym, emisji tlenków azotu i ryzyka mikrobiologicznego. Jego obecne zainteresowania badawcze obejmują ustrukturyzowane metody oceny eksperckiej i analizę niepewności, a jego praca koncentruje się na wdrażaniu analizy niepewności w podejmowaniu decyzji związanych z polityką.

 Cooke jest światowym specjalistą z zakresu statystycznej teorii podejmowania decyzji, teorii ryzyka, modelowania zależności i zdarzeń ekstremalnych, w szczególności z wykorzystaniem kopuł. Nie bez znaczenia jest fakt, że zrobił doktorat z matematyki i filozofii, co widać w Jego pracy naukowej. Obecnie pracuje w Resources for the Future (RFF) – niezależnym instytucie naukowym w Washington, DC. Celem tej organizacji jest poprawa decyzji dotyczących środowiska, energii i zasobów naturalnych poprzez bezstronne badania ekonomiczne i zaangażowanie polityczne.

Profesor zajmuje się problemami, które dotyczą nas wszystkich: modelowaniem zmian klimatycznych i środowiskowych oraz badaniem zależności o czym będziemy mogli się przekonać na planowanych odczytach. Jest to naukowiec najwyższej rangi światowej. Jego filozoficzne podejście przejawia się w trafnie zadawanych pytaniach a zadziwiająca intuicja i wiedza matematyczna w trafnych odpowiedziach.

Profesor Roger Cooke zajmuje się gałęzią Teorii Prawdopodobieństwa i Statystyki, która jest przyszłością tej dziedziny nauki, mianowicie badaniem zależności i konstrukcją narzędzi, które pomagają przy budowie prognoz krótkoterminowych.

Był też współkoordynatorem licznych projektów mających na celu zaprogramowanie tych narzędzi, aktywnie współpracuje z przemysłem w zagadnieniach modelowania ryzyka. Imponująca jest elastyczność intelektualna w modelowaniu zagadnień środowiskowych, kosmicznych i zdarzeń ekstremalnych. Liczne publikacje z naukowcami najwyższej rangi z najróżniejszych krajów świadczą o jego otwartości i chęci do współpracy, a nagrody, których otrzymał wiele, są dowodem jego wiedzy i profesjonalizmu.

Jedną z ważniejszych dziedzin aktywności naukowej profesora Cooke'a jest teoria ryzyka. Ze względu na jej praktyczne zastosowania m.in. w sektorze finansowym jest ona szczególnie interesująca dla studentów nauk ścisłych i ekonomicznych oraz dla licznych przedsiębiorstw. W czasie pracy na Delft University of Technology był koordynatorem międzynarodowych studiów International Masters Risk and Environmental Modeling, które ukończyło ponad 40 studentów z Polski. Wielu z nich skończyło studia doktoranckie w Holandii lub USA i pracuje obecnie w wiodących ośrodkach badawczych.

Prof. Cooke jest autorem licznych artykułów naukowych z teorii ryzyka i podręcznika ”Probabilistic Risk Analysis: Foundations and Methods" wydanego przez Uniwersytet w Cambridge. Jest też laureatem kilku prestiżowych nagród przyznawanych przez międzynarodową organizację Society for Risk Analysis m.in. za serię artykułów. Jedna z nich była nagrodą za wyróżniający całokształt osiągnięć naukowych (Lifetime Distinguished Achievement Award 2011).

Ciekawym obszarem wiedzy, w którym profesor Cooke stosował teorię ryzyka, jest badanie zmian klimatycznych, co zaprezentuje na swoim odczycie popularno-naukowym.

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl