wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. UWr: Dwukierunkowcy nie zapłacą za studia
UWr: Dwukierunkowcy nie zapłacą za studia

Domy studenckie Uniwersytetu Wrocławskiego Kredka i Ołówek, fot. jk

Reklama

Opłata za drugi kierunek studiów jest niezgodna z Konstytucją – uznał dwa tygodnie temu Trybunał Konstytucyjny. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa dostało czas do jesieni 2015 r. na zmiany w ustawie, na podstawie której uczelnie miały prawo pobierać opłaty od dwukierunkowców. Zwolnione z nich miały być tylko osoby, które znalazły się w grupie 10 proc. z najlepszymi wynikami w nauce.

Wprowadzony w 2011 r. przepis miał przeciwdziałać sytuacjom, w których jedna osoba studiowała na kilku, a nawet kilkunastu kierunkach. To ograniczało szansę innym osobom na bezpłatne studia.

Pomysł nie podobał się samym studentom, którzy podkreślali, że drugie i kolejne studia zwiększają ich szansę w znalezieniu dobrej pracy, a dwukierunkowcy to najczęściej osoby, które bardzo dobrze się uczą.

Po orzeczeniu TK władze Uniwersytetu Wrocławskiego zdecydowały, że nie będą pobierały opłat za drugi kierunek od swoich studentów.

- Nie musimy czekać na zmiany w ustawie dotyczące dwukierunkowców – mówi dr Jacek Przygodzki, rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego.

Rezygnację z pobierania opłat musi jeszcze zatwierdzić Senat uczelni.

Na Uniwersytecie Wrocławskim na dwóch lub więcej kierunkach studiuje 2561 osób.

w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl