wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. UWr: 100 tysięcy dolarów na rozwój judaistyki
UWr: 100 tysięcy dolarów na rozwój judaistyki

Dzisiaj Zakład Studiów Żydowskich mieści się w budynku przy pl. Nankiera, fot. Tomasz Walków

Grant w wysokości 100 tysięcy dolarów amerykańska fundacja Tada Taube’a zostanie wykorzystany na remont i wyposażenie nowej siedziby uniwersyteckiego Zakładu Studiów Żydowskich.

Reklama

Fundacja Taube’a (The Taube Foundation for Jewish Life & Culture) wspiera rozwój – ogólnie pojętego życia żydowskiego, inicjatyw i instytucji religijnych, kulturalnych i naukowych. Jej patron Tad Taube urodził się w 1931 r. w Krakowie, skąd na tydzień przed wybuchem II wojny światowej wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Jest biznesmenem i filantropem. – Dzięki niemu na Uniwersytecie Stanforda powstało centrum studiów żydowskich. Jest także jednym z najważniejszych fundatorów Muzeum Historii Żydów Polskich Polin - mówi prof. Marcin Wodziński, kierownik Zakładu Studiów Żydowskich na Uniwersytecie Wrocławskim.

Przedstawiciele Fundacji jesienią odwiedzili Wrocław, na miejscu oceniali działalność Zakładu Studiów Żydowskich. Uniwersytecka judaistyka istnieje na Wydziale Filologicznym od 20 lat, prowadzi badania i edukację za zakresu m.in. kultury i historii żydowskiej od czasów starożytnych do dzisiaj, jej studenci uczą się także języka hebrajskiego oraz jidysz. W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu grantu stwierdzono, że judaistyka na Uniwersytecie Wrocławskim jest na bardzo wysokim poziomie naukowym, wyrażono także nadzieję, że wyróżnienie Fundacji Taube’a nakłoni innych filantropów do wsparcia studiów żydowskich we Wrocławiu.

Grant w wysokości 100 tys. dolarów wydany zostanie na remont i wyposażenie nowej siedziby Zakładu Studiów Żydowskich, który lada moment przekształci się w katedrę, w strukturze uniwersyteckiej to awans, szansa na większą autonomię organizacyjną.

Judaistyka przeniesie się do budynku na Piasku, w którym dzisiaj znajduje się Dział Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej. Woluminy tam przechowywane trafią do budynku nowej Biblioteki przy ul. Joliot-Curie. – Dyrekcja biblioteki poszła nam na rękę i jako pierwsze przenoszone są zbiory z części budynku, która my zajmiemy. Za to jestem wdzięczny. Mogliśmy już rozpocząć prace nad projektem nowej siedziby. Wsparcie w dofinansowaniu remontu deklarowały także władze Uniwersytetu, to także dla nas ważne – podkreśla prof. Marcin Wodziński.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl