wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uporządkują profesorskie groby
Uporządkują profesorskie groby

Cmentarz przy ul. Bujwida

W najbliższą sobotę, 24 października, na cmentarzach – Osobowickim i Grabiszyńskim spotkają się członkowie komitetu ds. opieki nad grobami osób zasłużonych dla Uniwersytetu Wrocławskiego. Będą porządkować zaniedbane groby dawnych wykładowców uczelni.

Reklama

Społeczny komitet powstał w połowie września, jego przewodniczącym został dr hab. Wojciech Browarny. Do władz uczelni od kilku lat docierały informacje o zaniedbanych miejscach pochówku znakomitości wrocławskiej nauki, części z nich groziła likwidacja, ponieważ od lat były nieopłacane. Prof. Marek Bojarski wiosną apelował do przedstawicieli środowiska o systemowe rozwiązanie tej sprawy, optymalnym byłoby powołanie fundacji lub komitetu społecznego, który otoczyłby opieką groby profesorów. Taka fundacja istnieje od lat przy Uniwersytecie Jagiellońskim.

– Kto się ma zająć grobami naszych nauczycieli, jeśli nie my – ich uczniowie, następcy nie tylko w sensie pokoleniowym, lecz także intelektualnym? – mówił w jednym z wywiadów dr hab. Wojciech Browarny z Wydziału Filologicznego, który został wybrany na przewodniczącego uniwersyteckiego komitetu ds. opieki nad grobami osób zasłużonych dla UWr.

Do komitetu przystąpiło ok. 30 osób, wykładowców, pracowników administracji. Komitet zbiera fundusze na opłaty cmentarne, renowację zaniedbanych nagrobków, przygotowanie okolicznościowych publikacji. Jedną z jego pierwszych inicjatyw jest uniwersytecka akcja Znicz. Pracownicy uczelni porządkują miejsca pochówku osób zasłużonych dla wrocławskiej nauki. Pracowali już na cmentarzu przy ul. Bujwida, gdzie pochowani są m.in. geolog prof. Józef Zwierzycki, mikrobiolog prof. Ludwik Hirszfeld, prof. Tadeusz Mikulski, historyk literatury. Do tej pory zinwentaryzowano ok. 400 miejsc spoczynku byłych wykładowców wrocławskich szkół wyższych.

W sobotę, 24 października, przedstawiciele komitetu będą porządkowali nagrobki profesorów na cmentarzach Osobowickim i grabiszyńskim. Zbiórka chętnych o godz. 10.00 na dużym parkingu przy ul. Osobowickiej oraz przy bramie głównej od strony ul. Grabiszyńskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl