wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uczelnia buduje pasiekę
Uczelnia buduje pasiekę

Prof. Adam Roman z Uniwersytetu Przyrodniczego od 20 lat bada toksykologię produktów pszczelich (fot. Tomasz Lewandowski/UP)

Już niedługo – na początku roku akademickiego – studenci i pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego będą podglądać życie pszczół we własnej pasiece. Właśnie rozpoczęła się jej budowa na wrocławskich Swojczycach, na terenie, gdzie uczelnia ma swoje doświadczalne gospodarstwo. 

Reklama

Pasieka ma być gotowa za dwa miesiące. W tym czasie stanie tu 30 uli, w których zamieszka 30 pszczelich rodzin. Będzie to modelowa nowoczesna pasieka, która zostanie wykorzystywana w dydaktyce i w badaniach.

Badania pszczół i ich produktów na Uniwersytecie Przyrodniczym są prowadzone od wielu lat. – Warto przypomnieć, że wrocławska uczelnia jest jednym z trzech ośrodków w kraju, specjalizujących się w chorobach pszczół, a prof. Paweł Chorbiński z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej należy do grona najlepszych znawców pszczelich problemów zdrowotnych – podkreśla Jolanta Cianciara, rzecznik Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Z kolei na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt, inny specjalista od pszczół – prof. Adam Roman od ponad 20 lat zajmuje się toksykologią produktów pszczelich. Z jego laboratorium płyną pozytywne wieści o stanie środowiska naturalnego na Dolnym Śląsku. Jego czystość się poprawiła, bo w porównaniu z latami 90. XX wieku znacząco obniżyła się liczba szkodliwych substancji pobieranych z otoczenia, wykrywana w organizmach pszczół i w ich produktach. 

Dzień Pszczoły w Ogrodzie Botanicznym

W najbliższą niedzielę, 9 sierpnia, pszczołom i ich produktom zostanie poświęcona impreza pn. Dzień Pszczoły w Ogrodzie Botanicznym, w godz. 10.00-16.00. Okazją jest Międzynarodowy Dzień Pszczoły, który przypada na 8 sierpnia. W programie: prelekcja o pszczołowatych, spacer ze specjalistą (rośliny miododajne), prezentacja uli (również historycznych), opowieści i porady pszczelarzy, prezentacja planszowa o życiu pszczół, kiermasze: miniule z owadami, domki dla owadów, miodziarzy, piernikarzy, zdrowej żywności (na miodzie), książek oraz warsztaty (koło garncarskie, glina, wosk, filc, farby), pokaz tkanin artystycznych ręcznie malowanych, wystawa obrazów, konkursy plenerowe dla dorosłych i dla dzieci.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl