wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uniwersytet otwiera nowe kierunki

Aż osiem nowych kierunków, w tym pięć na studiach pierwszego stopnia, otwiera od października Uniwersytet Wrocławski.

Kierunek: militarioznawstwo

Pasjonaci historii będą mogli zdecydować się na studia na militarioznawstwie lub historii w przestrzeni publicznej. Oba kierunki powstają z myślą o osobach, które nie są zainteresowane studiowaniem "klasycznej" historii.

- Szukamy sposobów na przyciągniecie młodzieży i te nowe kierunki to jedna z takich ścieżek, metod na uatrakcyjnienie studiów – mówi dr Jacek Przygodzki, rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego. – Przy okazji rocznic wydarzeń historycznych organizuje się coraz więcej wydarzeń plenerowych popularyzujących historię. Powstają różnorodne grupy rekonstrukcyjne. Te studia to propozycja dla ich liderów oraz organizatorów, słowem, osób, które chcą się zająć upowszechnianiem historii. W programie studiów z historii w przestrzeni publicznej są m.in. podstawy historii Polski i historii powszechnej, zasady archiwistyki, edukacji historycznej.

Na tym samym Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych ruszą także studia z pedagogiki specjalnej.

Moda przemija

Od nowego roku akademickiego ruszy także italianistyka, mikrobiologia, gospodarka przestrzenna, a także – na studiach II stopnia – zarządzanie środowiskiem przyrodniczym i komunikacja wizerunkowa.

Dr Przygodzki: - Musimy stale reagować na oczekiwania, zainteresowania potencjalnych studentów i rozbudowywać ofertę uniwersytetu, aby osoby, które biorą pod uwagę Wrocław jako miejsce do studiowania miały z czego wybrać.

Na jakiej podstawie można oszacować, czy nowy kierunek okaże się atrakcyjny i jak długo potrwa jego popularność?

- To się okazuje dopiero przy rekrutacji. Mody na konkretne studia także nie da się przewidzieć w dłuższej perspektywie. Jeszcze dwa lata temu wielu chętnych było na przykład na bezpieczeństwo wewnętrzne i dyplomację europejską, ale zainteresowanie nimi przygasło – mówi rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego. – Z kolei studia na komunikacji wizerunkowej okazały się olbrzymim sukcesem. Mimo popularności studiów na specjalnościach związanych z mediami, to trzeci wynik pod względem ilości kandydatów na jedno miejsce, był pewnym zaskoczeniem w pierwszym roku naboru. Który kierunek okaże się przebojem w tym roku, dowiemy się w lipcu po pierwszym etapie rekrutacji.

Obecnie na Uniwersytecie Wrocławskim na dziesięciu wydziałach wykładanych jest sześćdziesiąt kierunków studiów.

wto

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl