wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uniwersytet Medyczny przyjmie pierwszych studentów z Ukrainy

W grupie nowych studentów różnych roczników są zarówno Ukraińcy, jak i Polacy studiujący za wschodnią granicą. Będą się uczyć na wydziałach lekarskim i lekarsko-stomatologicznym.

Reklama

Listę osób, które wrocławska uczelnia miałaby przyjąć, przygotowało Ministerstwo Zdrowia

To studenci na różnym etapie kształcenia – od pierwszego do szóstego roku studiów, zarówno Ukraińcy, jak i Polacy. Realnie będą oni mogli kontynuować naukę na UMW od nowego roku akademickiego, zarówno na studiach w języku polskim, jak i angielskim. Teraz uczelnia opracowuje procedury, które to umożliwią. Konieczna jest m.in. weryfikacja dokumentacji, konieczne będzie także indywidualne wyrównanie różnic programowych.

Problemem są różnice programowe. Polskie programy studiów medycznych są dostosowane do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej.

– Ukraina nie należy do Unii i nie ma tam standaryzacji studiów medycznych – mówi prof. Agnieszka Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki Uniwersytetu Medycznego. – Analizowaliśmy programy uczelni ukraińskich już w poprzednich latach. Właściwie każda ukraińska uczelnia realizuje inny zestaw przedmiotów. Różnic programowych jest wiele, a wszystkie trzeba będzie wyrównać.

Egzaminy dla nowych studentów

Według specustawy, kontynuować studia w Polsce będą mogli także ci ukraińscy studenci, którzy nie posiadają dokumentów ze swoich uczelni. Nie wszyscy bowiem mieli możliwość zabrania ich ze sobą.

– Jeśli studenci będą aplikowali do nas na podstawie oświadczenia, co przewiduje ustawa,  będziemy musieli sprawdzić efekty kształcenia w ramach studiów, które zmuszeni byli przerwać – wyjaśnia prof. Tomasz Zatoński prorektor ds. Budowania Relacji i Współpracy z Otoczeniem UMW. –  Będziemy organizować egzaminy. Konieczna jest także weryfikacja posiadanych dokumentów, a w wielu  przypadkach zorganizowanie kursu języka polskiego. Planujemy opracować wszystkie procedury w ciągu najbliższych miesięcy. To także czas dla studentów z Ukrainy na dostosowanie się do nowych warunków, nadrobienie zaległości, naukę języka. Chcemy, aby naukę zaczęli od 1 października.

Prof. Piwowar podkreśla, że uczelnia bierze na siebie dużą odpowiedzialność. - Osoby studiujące na szóstym roku w Ukrainie będą musiały najpierw uzupełnić wszystkie różnice programowe, a dopiero potem będą mogły mieć potwierdzone efekty kształcenia. To my im wystawimy dyplom, który jest honorowany w całej UE.

Nauką we Wrocławiu zainteresowani są nie tylko przyszli lekarze czy stomatolodzy, ale także studenci m.in.  farmacji i pielęgniarstwa. Jak zapewniają władze uczelni przyjęcie dodatkowych kilkudziesięciu osób nie będzie organizacyjnym problemem.

Umed/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl