wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uniwersytet Dzieci działa

– Praca wolontariusza na Uniwersytecie Dzieci jest niezmiernie ciekawa i rozwijająca – mówi Adrian Kopp, student II roku historii (II stopień) i I roku pedagogiki (II stopień), reżyser i prezes studenckiego Teatru kloszard. Od stycznia 2013 r. jest wolontariuszem w fundacji i opowiada, jak zaczęła się jego przygoda z młodymi studentami, co jest obowiązkiem wolontariusza i co można wynieść z zajęć dla uczniów szkół podstawowych.

– Do pracy na UD zachęciła mnie koleżanka z roku, która sama była tam dopiero od kilku tygodni. Trochę o tym poczytałem, a w związku z tym, że realizowałem kurs pedagogiczny i lubię pracę z dziećmi, postanowiłem zdobyć większe doświadczenie i skorzystać z tej okazji. Nie ukrywam, że szalenie mnie zaintrygowały tematy prowadzonych zajęć. No i nim się obejrzałem, wszedłem w bardzo ciepłą i sympatyczną grupę wolontariuszy z przemiłymi koordynatorami, zawsze służącymi wsparciem i pomocą. Trudno by mi było teraz pożegnać się z tą działalnością, więc mimo że zaczynam drugi kierunek, mam nadzieję, że podołam cotygodniowemu wspieraniu UD.

Co należy do obowiązków wolontariusza?

– Obowiązkiem jest m.in. zaznaczanie obecności naszych młodych studentów, przygotowanie recepcji, pomoc prowadzącym zajęcia czy wszelka działalność informacyjna – wobec rodziców albo ich pociech. Ważna jest sumienność, odpowiedzialność i punktualność. Uczymy się pracy z dziećmi, organizacji, mamy możliwość udziału w szkoleniach, prowadzonych przez koordynatorów, mamy wpływ na funkcjonowanie tak ważnej i interesującej instytucji... I może to zabrzmi nieco śmiesznie, skoro zajęcia są adresowane do uczniów szkół podstawowych – można się na nich naprawdę wiele niezwykle ciekawych rzeczy nauczyć.

Co daje Ci wolontariat na UD?

– Poza doświadczeniem w kontaktach z dziećmi, ciekawymi szkoleniami dla wolontariuszy czy tematyką zajęć tam prowadzonych, nie można zapominać o grupie osób, które tam cię otaczają. Większość wolontariuszy to naprawdę ciepli i interesujący ludzie, których w innym przypadku raczej bym nie poznał. Wiem, że to może wyglądać na wytarty frazes, ale sądzę, że największy wpływ na radość z tej działalność mają właśnie oni. Do tego dochodzi szczytna idea zaszczepiania naszym młodym studentom chęci do nauki, do samorozwoju. A w dobie gier komputerowych, godzin spędzanych w internecie i zaniku czytelnictwa to naprawdę cenne. Myślę, że naprawdę warto spróbować i poświęcić swój czas i energię na działalność na UD. Myślę, że każdy wyciągnie z niej coś pozytywnego dla siebie.

Rozmawiała Martyna Zagórska

Uniwersytet Dzieci poszukuje wolontariuszy. Zainteresowane osoby są proszone o kontakt e-mailowy pod adresem [email protected]

 

Patronat nad działalnością Uniwersytetu Dzieci objęło kilkanaście uczelni, m.in.: UW, UJ, UWr, UWM, AGH, PW, APS, WSE. Zajęcia akademickie na Uniwersytecie Dzieci odbywają się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Olsztynie.

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl