wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uczeni z Politechniki Wrocławskiej zostali przyjęci do prestiżowych organizacji i instytucji naukowych

Prof. Marcin Drąg został wybrany na członka korespondenta Polskiej Akademii Umiejętności (PAU). Będzie działał w ramach Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych.

Prof. Marcin Drąg: laureat polskiego Nobla

47-letni uczony kieruje Katedrą Chemii Biologicznej i Bioobrazowania na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Od początku pandemii zajmował się badaniami nad strukturą koronawirusa SARS-CoV-2. Badał enzymy proteolityczne (proteazy), które odpowiadają za rozwój większości chorób cywilizacyjnych.

Stworzył unikalne laboratorium obrazowania, w którym wraz ze swoim zespołem rozpracował kluczowy enzym koronawirusa SARS-CoV-2 i otworzył tym samym drogę do powstania leku na COVID-19. O przełomowych wynikach badań jego zespołu można było przeczytać w dwóch prestiżowych publikacjach w „Science Advances” oraz „Nature Chemical Biology”.

30 Kreatywnych Wrocławia: Marcin Drąg

Wrocławski chemik ma w dorobku dziewięć patentów i blisko 110 prac naukowych opublikowanych w najwyższej klasy czasopismach.

Jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, tzw. polskiego Nobla za rok 2019. W 2020 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Nagrodę Naukową Wrocławia. Pracował na uczelniach we Włoszech, Austrii, Francji oraz w Stanach Zjednoczonych. Jest związany z prestiżowym Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w Kalifornii.

Prof. Rafał Weron: Światowej klasy specjalista

Natomiast prof. Rafał Weron z Wydziału Zarządzania został przyjęty do Academia Europaea – prestiżowej, międzynarodowej organizacji zrzeszającej naukowców z różnych dziedzin.

Akademia, która ma siedzibę w Londynie, istnieje od 1988 roku. Jej członkami jest prawie 5000 wybitnych specjalistów z medycyny, chemii, fizyki, matematyki, ekonomii, nauk humanistycznych i społecznych. W tym gronie jest ponad 70 laureatów Nagrody Nobla.

Działa na rzecz wprowadzania najwyższych standardów w nauce, badaniach i edukacji, a także wspiera interdyscyplinarne podejście do nauki. Podzielona jest na 20 sekcji w czterech grupach przedmiotowych – nauki humanistyczne, społeczne i pokrewne, ścisłe, biologiczne.

51-letni uczony specjalizuje się m.in. w zarządzaniu ryzykiem, symulacjach komputerowych, prognozowaniu na rynku elektroenergetycznym oraz stosowaniu narzędzi statystyki obliczeniowej do zagadnień finansowych i ubezpieczeniowych. Pełni funkcję kierownika Katedry Badań Operacyjnych i Inteligencji Biznesowej na Wydziale Zarządzania.

30 Kreatywnych Wrocławia: Prof. Rafał Weron

Prof. Rafał Weron jest laureatem m.in. Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe, Emerald Citation of Excellence Award (2017), nagrody IIF im. Tao Honga, nagrody głównej PTM im. Hugona Steinhausa za osiągnięcia w dziedzinie zastosowań matematyki oraz jednym z 30 Kreatywnych Wrocławia 2019.

Jest jednym z najlepszych światowych ekspertów w dziedzinie prognozowania na rynku energii. Zainteresowania badawcze wrocławianina obejmują ekonomię obliczeniową, statystykę obliczeniową i uczenie maszynowe, modelowanie agentowe i układy złożone, inżynierię finansową i zarządzanie ryzykiem oraz modelowanie stochastyczne i analizę szeregów czasowych.

Pwr/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl