wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jak ubezpieczyć się po studiach – terminy i zasady

Każda osoba, która się uczy, aż do 26. r.ż. ma ubezpieczenie zdrowotne albo „przy rodzicu”, albo z uczelni. Sytuacja zmienia się, gdy student kończy naukę lub podejmuje pracę. Wtedy często zdarza się, że taka osoba, będąc u lekarza, dowiaduje się, że nie ma prawa do bezpłatnego leczenia. Zobacz, jakie są zasady ubezpieczenia po ukończeniu studiów.

Reklama

Absolwent uczelni wyższej „zachowuje” ubezpieczenie tylko przez 30 dni po zakończeniu nauki. Po tym czasie, jeśli nie ma jeszcze ukończonych 26 lat, może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzica.

– Problemu nie ma, bo wtedy to pracodawca zgłasza młodego człowieka do ZUS-u – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku. – Jeżeli pracy nie uda mu w ciągu tych 30 dni znaleźć, powinien zarejestrować się w urzędzie pracy. Wówczas UP zgłosi go do ubezpieczenia zdrowotnego, co da czas na szukanie zatrudnienia – wyjaśnia.

Pracujący student

Wielu studentów zamiast odpoczywać w wakacje – pracuje. Chętnie zatrudniają ich pracodawcy, bowiem za studentów do 26. r.ż., zatrudnionych na umowy zlecenia, pracodawca nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne. Nie trzeba za nich także płacić składek na ubezpieczenie zdrowotne. Co więcej, takiej umowy nie trzeba też zgłaszać do ZUS. W tym czasie student posiada ubezpieczenie z racji „bycia studentem” lub jest zgłoszony do ubezpieczeń społecznych przez swoich rodziców. 

Czytaj też: Nowe inwestycje na Akademii Muzycznej

– Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku tej umowy na konto pracującego studenta nie wpływają żadne składki na ubezpieczenia społeczne i w razie np. wypadku nie może on skorzystać ze świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Ma jednak prawo do bezpłatnego leczenia w placówkach medycznych – dodaje Kowalska-Matis.

Zatrudnienie studenta na umowę zlecenie to oszczędność dla firmy, ale jest to możliwe, gdy młody człowiek spełnia określone warunki. Zwolnienie ze składek dotyczy osób, które mają status studenta. Przysługuje on od dnia przyjęcia na uczelnię aż do dnia złożenia egzaminu dyplomowego bądź skreślenia z listy studentów. Narodowość oraz kraj, w którym się uczy, nie mają znaczenia.

– To oznacza, że zwolniony z opłacania składek od umowy zlecenia wykonywanej w Polsce jest np. Ukrainiec, który studiuje w Warszawie, a także Polak studiujący w Berlinie – mówi Iwona Kowalska-Matis. – Oczywiście granicą jest 26 lat – dodaje.

Czytaj też: Studenci PWr zaprojektowali nowoczesne osiedle i wygrali międzynarodowy konkurs

Jeśli ktoś skończył studia lub chwilowo nie ma statusu studenta (np. obronił licencjat i od października rozpocznie uzupełniające studia magisterskie), powinien poinformować o tym swojego zleceniodawcę. Będzie on musiał zgłosić takiego pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego oraz opłacać składki. Należy także pamiętać, że student, który podejmuje pracę i zostanie przez pracodawcę zgłoszony do ubezpieczeń społecznych, automatycznie traci status ubezpieczonego „przy rodzicu”.

– Dlatego po zakończeniu pracy, gdy student wraca na uczelnię rodzic, musi ponownie zgłosić go do swojego ubezpieczenia. W przeciwnym wypadku, dziecko będzie figurowało jako nieubezpieczone. Warto tego przypilnować, żeby nie znaleźć się w trudnej sytuacji, kiedy trzeba będzie skorzystać z pomocy lekarskiej – wyjaśnia rzeczniczka.

Po utracie prawa

Po ukończeniu przez studenta, który nadal się uczy, 26 lat to szkoła wyższa zgłasza go do ubezpieczenia (wystarczy złożyć w dziekanacie wniosek o to, żeby uczelnia to zrobiła).

– Oczywiście taka możliwość jest, gdy ktoś nie ma innego tytułu do ubezpieczenia, jak np. umowa o pracę czy zlecenie. Gdy jednak tak nie jest, konieczne jest opłacanie składek z własnego tytułu – dodaje rzeczniczka.

O tym trzeba pamiętać

Na zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego (gdy nie ma on własnego ubezpieczenia) jest 7 dni od momentu, gdy (dziecko lub małżonek) straci swój tytuł do ubezpieczenia. Członka rodziny zgłaszamy do ubezpieczenia zdrowotnego u swojego płatnika składek. Musimy także poinformować pracodawcę, że nasze dziecko nie ma już prawa do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, w momencie gdy rozpoczęło pracę albo gdy ukończyło studia czy naukę w szkole.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl