wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Trzy medale studentów PWr na RobotChallenge w Pekinie
Trzy medale studentów PWr na RobotChallenge w Pekinie

fot. Politechnika Wrocławska

Złoty, srebrny i brązowy – takie medale przywieźli do Polski studenci Politechniki Wrocławskiej z międzynarodowych zawodów RobotChallenge, które rozgrywane były w Pekinie. Rywalizowało ze sobą blisko 1,5 tysiąca robotów z 30 krajów.

Reklama

Zawody RobotChallenge to jedne z największych i najbardziej prestiżowych imprez na świecie. Rozgrywane są od 2004 roku. Początkowo studenci z całego świata rywalizowali ze sobą w Wiedniu, jednak dwa lata temu impreza przeniosła się do stolicy Chin. Uczniowie z Politechniki Wrocławskiej regularnie biorą w niej udział, mając już na swoim koncie zwycięstwa w konkurencji Mini Sumo w 2011 roku oraz Freestyle w 2017.

W tegorocznych zawodach rywalizowało ze sobą blisko 1,5 tysiąca robotów, sterowanych przez ponad 2 tysięcy uczestników z 30 krajów. Wśród nich znaleźli się także wrocławscy studenci zrzeszeni w Kole Naukowym Robotyków „KoNaR”. Uczniowie PWr po raz kolejny zaprezentowali się z dobrej strony i przy tak ogromnej konkurencji, zdobycie przez nich trzech medali, można uznać za wielki wyczyn.

Trzy medale w dwóch konkurencjach

Studenci z Polski wrócili do kraju z trzema krążkami. Złoty medal w konkurencji Freestyle zdobyła przygotowana przez nich „Robotyczna szachownica”, wykorzystująca robot społeczny Emys Pro.

– Cieszymy się, że nasz projekt zyskał uznanie w oczach sędziów i drugi rok z rzędu zdobył złoty medal. Wygrana z pewnością stanowi motywację dla całego zespołu, aby w dalszym ciągu rozwijać projekt – mówi Dawid Marszałkiewicz z Koła Naukowego Politechniki Wrocławskiej.

Co ciekawe, srebrny medal w tej konkurencji również wywalczył projekt wrocławskich studentów - SpiceX 3000, zrealizowany przez uczniów z kół naukowych KoNaR, Revir3D oraz Rapid Troopers. Jego konstrukcja powstała w niespełna 24 godziny! Co potrafi? Otóż jest to automatyczny dozownik do przypraw, który przygotowuje dowolną mieszankę zawierającą dostępne składniki w odpowiednich proporcjach.

Natomiast brązowy medal wywalczył robot Chen Shi studentów PWr w konkurencji Line Follower Enhanced. Jego zadaniem było jak najszybsze pokonanie wyznaczonej trasy, na której pojawiały się liczne przeszkody. Robot automatycznie musiał je omijać.

– Wracamy do kraju z uśmiechem na twarzy. Możemy być dumni z sukcesu, jaki udało nam się osiągnąć na arenie międzynarodowej. Przy okazji wymieniliśmy się także doświadczeniami z innymi konstruktorami, a wielu z nich zadeklarowało chęć wizyty w naszym kraju w trakcie zawodów Robotic Arena we Wrocławiu – dodaje prezes Koła Naukowego Robotyków KoNaR Mateusz Michalak.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl