wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:21

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Trwa rekrutacja na studia: Nie czekajcie na wyniki matur
Trwa rekrutacja na studia: Nie czekajcie na wyniki matur

Kampus Grunwaldzki,Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, fot. Tomasz Walków

Na większości uczelni jeszcze ponad tydzień potrwa elektroniczna rejestracja kandydatów. – Aby złożyć deklarację, nie trzeba czekać do ogłoszenia wyników matur – podkreślają pracownicy uczelni. Na części uczelni i niektóre kierunki listy kandydatów są już zamknięte.

Reklama

Tak jest np. we wrocławskiej szkoły teatralnej, gdzie już nie ma szans na dopisanie się do listy chętnych. A tych i tak jest bardzo dużo. Np. na Wydziale Aktorskim na jedno miejsce przypada ponad 36 kandydatów. Tu o przyjęcie na studia aktorskie starają się 732 osoby, miejsc jest 20. Ostra rywalizacja o indeks trwa także na Wydziale Lalkarskim (i tu prowadzone są studia aktorskie). Tu także jest 20 miejsc, chętnych 323. O przyjęciu decydują egzaminy praktyczne.

Wyniki matur sprawdzą uczelnie

Trwa rejestracja kandydatów na największych wrocławskich szkołach wyższych. Na Uniwersytecie Wrocławskim do piątku 29 czerwca zarejestrowano blisko 14 tys. zgłoszeń. Tej liczby nie należy utożsamiać z liczbą kandydatów, bowiem jedna osoba na tym etapie rekrutacji może się ubiegać o indeks na kilku kierunkach (rekordziści wpisują się nawet na kilkanaście kierunków).

Lista najpopularniejszych kierunków od lat się nie zmienia. To psychologia (1198 zgłoszeń), prawo (929 zgłoszeń) komunikacja wizerunkowa (693 deklaracje) oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna (656 zgłoszeń). – Pewnym zaskoczeniem jest zmiana kolejności na liście najpopularniejszych kierunków, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę kandydatów. W takim zestawieniu najwyżej jest psychologia (10,8 osoby na miejsce), a po niej chemia i toksykologia sądowa (9,7 osób na miejsce) oraz komunikacja wizerunkowa (7,7 chętnych na miejsce). Na prawie na jedno miejsce przypada średnio 3,8 chętnych – mówi Agata Sałamaj z Biura Promocji Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przedstawiciele uczelni dużej fali wpisów spodziewają się po ogłoszeniu wyników tegorocznych matur - 3 lipca.

Agata Sałamaj przypomina: - Kandydaci na studia nie muszą wpisywać ocen z egzaminów maturalnych w systemie rekrutacyjnym. Uczelnie same sprawdzą informacje na temat wyników matur. Zachęcam kandydatów na studia, aby dokładnie czytali informacje o zasadach rekrutacji, terminach i miejscu, gdzie należy złożyć komplet dokumentów.

Rejestracja kandydatów na studia na Uniwersytecie Wrocławskim trwa do 8 lipca.

Na Politechnice Wrocławskiej do poniedziałku 2 lipca zarjestrowano 4600 zgłoszeń. Tradycyjnie najwięcej osób marzy o studiach na architekturze, informatyce na Wydziale Informatyki i Zarządzania, budownictwie oraz informatyce na Wydziale Elektroniki.

Hitem specjalności dotyczące żywienia człowieka

Na Uniwersytecie Przyrodniczym na stacjonarnych studiach I stopnia do rozdania jest 2,5 tysiąca indeksów na 28 kierunków. Do piątku 29 czerwca w systemie rekrutacyjnym zarejestrowano ponad trzy tysiące zgłoszeń. Tradycyjnie najwięcej chętnych jest na weterynarię, jednak ogromnie popularne są także studia związane z gastronomią, np. żywienie człowieka i dietetyka, technologia żywności i żywienie człowieka, technologia i organizacja gastronomii (studia dualne). Wśród pięciu kierunków z największą liczbą kandydatów są także geodezja i kartografia oraz zootechnika.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym zapisy trwają do 6 lipca do północy (dla kandydatów na architekturę krajobrazu oraz technologię i organizację gastronomii do 4 lipca, godz. 12).

Nie słabnie zainteresowanie studiami medycznym. Na studia na kierunku lekarskim zapisało się ponad 2,5 tys. osób – na jedno miejsce przypada ok. 10 kandydatów. Tłoczniej jest na studiach na kierunku lekarsko-stomatologicznym. Tu chętnych jest (do piątku, 29 czerwca) 1107, co daje ok. 21 kandydatów na miejsce.

Finanse i rachunkowość, zarządzanie oraz logistyka to trzy kierunki na Uniwersytecie Ekonomiczne, na które jest najwięcej chętnych. W sumie w systemie rekrutacyjnym uczelni jest już blisko 5,5 tys. zgłoszeń (dane na piątek, 29 czerwca). - Nowością jest to, że wszystkie zajęcia w ramach specjalności mogą być kształtowane w ramach indywidualnych programów studiów – zapowiada Jolanta Nowacka, rzeczniczka prasowa uczelni. - W programach nauczania przygotowaliśmy wiele nowości związanych z upraktycznianiem zajęć, w tym kolejną edycję „Staży na start”, oraz możliwość studiowania w ramach „Biznesowych Indywidualnych Programów Studiów”.

Zapisy na studia na Uniwersytecie Ekonomicznym potrwają do 7 lipca.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl