wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Stypendia studenckie: to warto wiedzieć

Na większości uczelni o pomoc finansową można się ubiegać bez względu na typ studiów. Najpowszechniejszą formą wsparcia są stypendia socjalne. Przysługują one osobom, które przedstawią odpowiednie zaświadczenia dotyczące dochodów w rodzinie. To średnia netto na osobę decyduje o wysokości stypendium. Na Politechnice Wrocławskiej maksymalne wsparcie sięga 850 zł, studenci Uniwersytetu Wrocławskiego mogą liczyć na sumę między 330 a 530 zł, na Uniwersytecie Przyrodniczym stypendium socjalne wynosi od 210 do 540 zł, natomiast na Uniwersytecie Ekonomicznym od 100 do 740 zł. Szkoły wyższe pomagają finansowo także osobom z niepełnosprawnością. Wysokość stypendiów dla nich zależy od uczelni i stopnia niepełnosprawności, np. na Ekonomicznym to od 280 do 640 zł, a na Przyrodniczym od 160 do 460 zł na miesiąc.

Przyznanie stypendium socjalnego nie ogranicza starań o stypendium naukowe. Decydującym kryterium jest średnia ocen oraz osiągnięcia sportowe lub artystyczne. Ale wysokość wypłat jest zróżnicowana nawet między wydziałami jednej uczelni. Na Politechnice Wrocławskiej stypendia naukowe w ubiegłym roku wynosiły od 275 do 525 zł. Osobno przyznawane są nagrody naukowe rektora z funduszu własnego uczelni. To od 800 do 3200 zł, przyznawane co semestr i wypłacane w dwóch częściach. Na Uniwersytecie Ekonomicznym stypendia rektora za dobre wyniki odbiera co roku ok. 10 proc. studentów. Otrzymują co miesiąc od 300 do 1000 zł.

Na Uniwersytecie Wrocławskim o stypendium naukowe rektora mogą się starać nawet studenci I roku. Jeśli w poprzednim roku akademickim osiągnęli sukcesy na olimpiadach przedmiotowych co najmniej na szczeblu krajowym, mają szansę na 560 zł co miesiąc.

Poszukaj w swoim mieście i regionie

O swoich młodych obywateli dba wiele samorządów. Wrocław wspiera osoby, które zdecydowały się na naukę w stolicy Dolnego Śląska. Prezydent Wrocławia jest patronem Studenckiego Programu Stypendialnego. Jego beneficjentami są zwycięzcy olimpiad przedmiotowych z indeksami wrocławskich szkół wyższych. O wsparcie w ramach tego programu mogą się starać także już studiujący, którzy przymierzają się do wyjazdu na studia za granicę, a we Wrocławiu kształciły się przynajmniej dwa lata.

Pieniądze dla młodych zdolnych w swoich budżetach mają także niewielkie miasta i gminy. Burmistrz Kościana w ubiegłym roku wybrał grupę najlepszych studentów pochodzących z tego miasta, którzy przez 10 miesięcy otrzymywali po 300 zł. W tym roku także takie stypendia zostaną przyznane. Sejmik Województwa Wielkopolskiego czeka na zgłoszenia potencjalnych stypendystów. W tym przypadku obok wyników w nauce znaczenie ma wysokość dochodów na członka rodziny. Ważne: nie trzeba studiować w Poznaniu, Pile lub Lesznie. Liczy się tylko stałe zameldowanie na terenie województwa wielkopolskiego. Tymczasem Wielkopolanie to jedna z największych grup wśród wrocławskich studentów.

Od Google’a, banku i elektryków

Z Politechniką Wrocławską współpracuje wiele specjalistycznych firm i koncernów. Między innymi szukają potencjalnych pracowników. Wyławiają ich np. dzięki stażom, praktykom i programom stypendialnym. Najwięcej wiadomości o ich ofertach można znaleźć w dziekanatach i w serwisach wydziałowych.

Wiele programów stypendialnych ma ściśle scharakteryzowanych odbiorców. Fundacja Smithfield Polska wspiera tylko studentów, którzy pochodzą z miejscowości, gdzie koncern ma swoje uprawy i hodowle. Beneficjentem Funduszu Stypendialnego Stowarzyszenia Elektryków Polskich mogą zostać tylko studenci elektryki lub elektroniki. Patronką stypendium fundowanego przez koncern Google jest Anita Borg, doskonała informatyczka, promotorka udziału kobiet w naukach informatycznych. O stypendium w wysokości 7 tys. euro mogą się starać kobiety zajmujące się badaniami z zakresu nowych technologii lub informatyki. Natomiast Bank Credit Agricole ufundował studentom Uniwersytetu Ekonomicznego stypendia w wysokości 10 tys. zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl