wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Stypendia dla studentów
Stypendia dla studentów

Domy studenckie Uniwersytetu Wrocławskiego, fot. jk

Naukowe, socjalne, dla osób z niepełnosprawnością i wyjeżdżających na uczelnie za granicę – uczelnie, miasta i instytucje oferują studentom różne formy stypendiów.  

Reklama

Na większości uczelni największą część funduszu stypendialnego stanowią stypendia socjalne. Na Uniwersytecie Wrocławskim w ubiegłym roku akademickim pobierało je 2516 studentów. Podstawą do jego przyznania są niskie dochody w przeliczeniu na jednego członka rodziny osoby, która stara się o tego rodzaju wsparcie. Systemy naliczania uczelnie ustalają samodzielnie, podobnie jest z kwotami wypłacanymi co miesiąc – to zwykle kilkaset złotych, poza tym często się one zmieniają. Szkoły wyższe oferują także wsparcie finansowe studentom niepełnosprawnym – na Uniwersytecie Wrocławskim skorzystały z niego 334 osoby.

Za wyniki w nauce

Szansę na dodatkowe pieniądze mają zdolni i pracowici. Większość szkół wyższych promuje za dobre wyniki w nauce. Na UWr stypendia naukowe pobierało 1574 studentów. Za jaką średnią ocen i jak wysokie stypendium także zależy od uczelni, a nawet wydziału. Na Politechnice Wrocławskiej za dobre wyniki w nauce przyznawane jest stypendium rektora - w semestrze letnim było to 380 zł miesięcznie, które przyznano 2803 osobom.

Swoje fundusze stypendialne mają także dziekani poszczególnych wydziałów. Stypendium naukowe wynosi na ogół kilkaset złotych. Może się o nie starać będąc beneficjentem innych form wsparcia finansowego, np. stypendium socjalnego.

Politechnika Wrocławska przyznaje także stypendia z funduszu własnego uczelni, które są przeznaczone dla osób aktywnych. Wyróżniających się w nauce lub w sporcie studentów nagradza także minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. O laur stypendysty ministerialnego mogą się ubiegać osoby, które mają na w dorobku publikacje w renomowanych periodykach naukowych, udział w międzynarodowych konferencjach, nagrody w ogólnopolskich konkursach artystycznych oraz medale w imprezach sportowych o międzynarodowej randzie, olimpiadzie, mistrzostwach świata lub Europy.

Szczegółowe informacje znaleźć można na internetowej stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Od prezydenta i burmistrza

Studentów wspierają także samorządy. Do 11 września można składać wnioski o stypendium im. Grzegorza Ciechowskiego, które przyznaje gmina Kłodzko. O dodatkowe pieniądze mogą się starać studenci ze średnia ocen co najmniej 4,7, ale pod uwagę bierze się także zaangażowanie społeczne. Blisko pięćdziesięcioro młodych ludzi zostało beneficjentami Studenckiego Programu Stypendialnego firmowanego przez prezydenta Wrocławia. Program ma dwie części. Jedna jest przeznaczona dla studentów I roku – uczestników ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych. Medal otrzymują 600 zł przez dziewięć miesięcy, uczestnicy finałowych rozgrywek po 300 zł.

Wrocławski magistrat wspiera także studentów starszych roczników (przynajmniej III roku), którzy decydują się na naukę za granicą. W ostatnim roku ponad otrzymywali oni dodatkowe 380 zł miesięcznie.

Ze złożeniem wniosku o stypendium nie wolno zwlekać, ani czekać do rozpoczęcia roku akademickiego, ponieważ część terminów mija we wrześniu. Poza tym dokumenty muszą być często potwierdzone przez uczelnie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl