wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Studia we Wrocławiu: Nowe kierunki studiów na wrocławskich uczelniach
Studia we Wrocławiu: Nowe kierunki studiów na wrocławskich uczelniach

Kampus Politechniki Wrocławskiej, fot. Tomasz Walków

Aż cztery nowe kierunki studiów otwiera Politechnika Wrocławska. Nowość w ofercie ma także Uniwersytet Przyrodniczy – to agroinżynieria.

Reklama

Nowy kierunek na PWr to inteligentna elektronika na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki. Pod hasłem inteligentna elektronika (smart electronics) kryją się urządzenia i systemy elektroniczne z określeniem „smart”, które są już stałym elementem naszej rzeczywistości.

– Najprostszym przykładem jest opaska sportowa, która analizuje sygnały z czujników przyspieszenia, modułu GPS, czujnika tętna i na podstawie tych sygnałów ocenia rodzaj aktywności: spacer, bieg, trening wysiłkowy, a nawet potrafi oszacować paramenty snu. Zebrane wyniki przesyła do aplikacji w smartfonie – mówi prof. Artur Wiatrowski z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki, opiekun programowy nowego kierunku.

Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do pracy w firmach projektujących i produkujących inteligentne urządzenia czy systemy elektroniczne.

Specjaliści od nowych technologii w pojazdach

W programie kształcenia w zakresie elektromobilność, kolejnej nowości w ofercie PWr, są zagadnienia z zakresu elektrotechniki, automatyki, elektroniki, maszyn i napędów elektrycznych, systemów magazynowania i przetwarzania energii, infrastruktury do zasilania pojazdów elektrycznych, ale także optoelektroniki, aplikacji mikrokontrolerów, fotowoltaiki w elektromobilności, zintegrowanych sieci sensorycznych czy technik mikroprocesorowych w zastosowaniach elektromobilnych.

Pomysłodawcy nowych studiów podkreślają: – To kierunek dla pasjonatów najnowocześniejszych technologii wykorzystywanych w pojazdach elektrycznych i hybrydowych. Program studiów został przygotowany we współpracy z przedstawicielami przemysłu.

Studenci geoinformatyki zaczną od matematyki

Natomiast na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr rusza geoinformatyka. Pierwsze trzy semestry to okres na zdobycie solidnych podstaw matematycznych i informatycznych. W ramach kierunku realizowane będą cztery specjalności: systemy informacji geograficznej, informatyka w geoinżynierii, geologia stosowana i inżynieria surowców mineralnych.

Nowością w ofercie Politechniki Wrocławskiej są także studia na kierunku Informatyczne Systemy Automatyki. Jego powołanie to reakcja na oczekiwania przemysłu.

Politechnika Wrocławska, fot. Tomasz Walków

– Będziemy kształcić informatyków specjalizujących się w zakresie użytkowania, projektowania i programowania cyfrowych systemów automatyki, sieci komputerowych i telematyki przemysłowej, systemów optymalizacji i sterowania z wykorzystaniem sterowników mikroprocesorowych, sztucznej inteligencji, sieci neuronowych oraz metod przetwarzania i rozpoznawania obrazów – wylicza prof. Ewaryst Rafajłowicz, przewodniczący komisji programowej nowego kierunku.

Nowe technologie w rolnictwie

Ofertę edukacyjną rozszerza także Uniwersytet Przyrodniczy. Na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym ruszają studia z agroinżynierii. W jej programie wiedza dotycząca nowych technologii przenikać się będzie z przedmiotami z zakresu rolnictwa i produkcji rolnej, m.in. elektrotechniki, automatyki, działania i budowy maszyn rolniczych oraz techniki pojazdowej.

– Mamy zaawansowane zaplecze techniczne i badawcze oraz wykwalifikowaną kadrę, więc te studia dobrze przygotują do podjęcia pracy w branżach o charakterze technicznym – mówi Paulina Boroń-Kacperek, dyrektor Biura Rekrutacji Uniwersytetu Przyrodniczego.

PWr/UP/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl