wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. Studencie, nadal są wolne miejsca w akademikach!
Studencie, nadal są wolne miejsca w akademikach!

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, fot. UE Wrocław

Choć mamy sierpień, a pierwsze etapy rekrutacji na uczelniach wyższych już dawno się zakończyły, na większości z wrocławskich uczelni studenci wciąż mogą ubiegać się o miejsca w akademikach. Oferta jest naprawdę bogata.

Reklama

Wrocławskie uczelnie do dyspozycji studentów oferują w tym roku ponad 9 tysięcy miejsc w akademikach. Politechnika proponuje 2864 miejsc w dziewięciu domach studenckich, Uniwersytet Wrocławski dysponuje pięcioma akademikami i w nich studenci mogą zająć ok. 2100 miejsc. Niewiele mniej,  bo 1867 miejsc oferuje Uniwersytet Przyrodniczy, a ok. 1000 do rozdania mają Uniwersytet Ekonomiczny czy Medyczny. Jednym akademikiem wyposażonym w 500 miejsc dysponuje Akademia Wychowania Fizycznego.

Uniwersytet Ekonomiczny

Na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu znajdują się dwa domy studenckie: Ślężak i Przegubowiec. Oferują łącznie pokoje dla 1004 studentów, którzy mogą się zgłaszać do końca miesiąca. – Do 31 sierpnia trwa przyjmowanie podań. Jeśli zabraknie dla kogoś miejsc zawsze staramy się takim osobom pomóc i w pierwszej kolejności szukamy im lokum w akademikach innych uczelni – wyjaśnia Jolanta Nowacka, rzecznik prasowy UE.

Oba akademiki uczelni zostały odnowione. Dom Studencki Przegubowiec jest po remoncie. Przebudowane zostały wszystkie pomieszczenia, obecnie studenckie M1 składa się z pokoju 1- lub 2-osobowego, łazienki, aneksu kuchennego wyposażonego w szafki, lodówkę, 2-palnikową kuchnię elektryczną i zlewozmywak.

– Podobny „lifting” przeszedł DS Ślężak. W czasie wakacji wyremontowane zostaną drogi dojazdowe do akademików oraz place w ich otoczeniu. Zgodnie z planem wymienione zostaną również kabiny prysznicowe w łazienkach. W sierpniu „Ślężak” będzie miał nową elewację. Wszystkie prace prowadzone są kompleksowo, odnawiamy i urządzamy nie tylko pokoje, ale również pomieszczenia sanitarne, korytarze, kuchnie i pralnie – dodaje Jolanta Nowacka z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Ceny pokoi, w zależności od standardu oraz tego, czy student chce mieszkać w pokoju jednoosobowym czy dwuosobowym, wahają się od 380 do 750 złotych miesięcznie.

 • Liczba wolnych miejsc dla studentów: 1004
 • Termin: Rekrutacja trwa do końca sierpnia
 • Ceny: 380 - 750 zł

Politechnika Wrocławska

Akademiki Politechniki Wrocławskiej

Politechnika dysponuje największą liczbę akademików i dostępnych miejsc dla studentów. Dziewięć domów studenckich oferuje blisko 3 tysiące miejsc. Jak kształtują się terminy składania wniosków i przydzielania pokoi? – Dla studentów wyższych lat rekrutacja już się zakończyła, odwołania także już rozpatrzono. Teraz studenci mają czas do 15 sierpnia, by wpłacić kaucję w wysokości 200 zł. Jeśli tego nie zrobią, przyznane im miejsce będzie anulowane i trafi do puli, która zostanie ponownie rozdysponowana na początku września – tłumaczy Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

W poniedziałek, 7 sierpnia ruszy natomiast rekrutacja do akademików dla studentów pierwszego roku PWr. Dla nich zarezerwowane jest ok. 25 % miejsc z całkowitej dostępnej puli. – Łącznie będzie to więc ok. 700 miejsc do przyznania. Jak co roku pierwszeństwo mają osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej oraz te, które mieszkają w miastach zlokalizowanych daleko od uczelni. Reasumując, decydują kryteria materialne i odległości – dodaje Ciepielski.

Opłaty w akademikach różnią się w zależności od wielkości pokoju. Ceny wahają się od 370 zł do 450 zł. W trzech akademikach, które są po remoncie stawka to 400-450 zł plus opłata za zużycie prądu i wody. W tym roku Politechnika planuje również remonty dwóch domów studenckich: T-17 i T-3. Są to remonty generalne obejmujące wymiany wszystkich instalacji, podłóg, tynków, okien, wykonanie nowej elewacji oraz odmalowanie wszystkich pomieszczeń.

 • Liczba wolnych miejsc dla studentów pierwszego roku: 700
 • Termin: Rekrutacja startuje 7 sierpnia
 • Ceny: 370 - 450 zł

Uniwersytet Wrocławski

Główny Gmach Uniwersytetu Wrocławskiego

Uniwersytet Wrocławski dysponuje pięcioma koedukacyjnymi domami studenckimi. Są to: Dwudziestolatka, Kredka, Ołówek, Parawanowiec i Słowianka, w których do przydzielenia jest 2006 miejsc. Ceny kształtują się bardzo różnie – od 399 zł za miejsce w trzyosobowym pokoju w Parawanowcu aż do nawet 936 zł za jedynkę w Ołówku lub w Kredce.

– Na naszej uczelni przydział jest już praktycznie zakończony. Obecnie mamy dokładnie 1940 zajętych miejsc. Ponad 60 miejsc, które jeszcze zostały, trzymamy dla studentów studiów stacjonarnych II stopnia, którzy zaczną się meldować we wrześniu – tłumaczy Michał Raińczuk z zespołu ds. promocji biura rektora Uniwersytetu Wrocławskiego i dodaje: – Głównym kryterium przydzielenia miejsc w akademikach był dochód na osobę. W związku z nim 450 osób nie otrzymało miejsca w akademikach.

 • Liczba wolnych miejsc dla studentów pierwszego roku: brak miejsc
 • Ceny: 399 - 936 z

Uniwersytet Przyrodniczy

Główny Gmach Uniwersytetu Przyrodniczego, fot. Tomasz Lewandowski/UPWr

Uniwersytet Przyrodniczy wciąż prowadzi nabór do akademików dla świeżo upieczonych studentów. Na składanie podań zainteresowani mają jeszcze czas przez cały przyszły tydzień. – Do 14 sierpnia trwa nabór do akademików dla osób przyjętych na I rok studiów. Dokładny cennik zostanie ustalony w okolicy 15 września, ale ceny powinny wahać się w kwotach od 410 zł za miejsce w pokoju 3-osobowym do 610 zł za samodzielną jedynkę – informuje Martyna Jabłońska, rzecznik prasowy uczelni.

 • Liczba wolnych miejsc dla studentów: 1867
 • Termin: Rekrutacja trwa do 14 sierpnia
 • Ceny: 410 - 610 zł

Uniwersytet Medyczny

Akademiki Uniwersytety Medycznego

Uniwersytet Medyczny oferuje studentom 914 miejsc w dwóch akademikach: Bliźniaku i Jubilatce. W Bliźniaku do dyspozycji są 202 pokoje trzyosobowe oraz 48 pokoi dwuosobowych, a w Jubilatce 104 pokoje dwuosobowe i 4 jedynki. Jak informują nas przedstawiciele uczelni połowa miejsc w akademikach wciąż jest wolna. – Ogłosiliśmy już pierwsze listy przyjętych studentów, na podstawie których przydzieliliśmy w sumie 465 miejsc. Oznacza to, że wciąż możemy zaoferować ok. 450 kolejnych – informuje Katarzyna Szulik z biura prasowego uczelni.

Studenci mogą składać podania o przyjęcie do akademików Uniwersytetu Medycznego do 30 sierpnia. Wniosek o przyznanie miejsca na dany rok akademicki trzeba złożyć osobiście lub listem poleconym w Biurze Obsługi Studentów w Domu Studenckim Bliźniak przy ul. Wojciecha z Brudzewa 12. Wnioskiem jest wypełniony formularz, który można znaleźć na stronie internetowej uczelni w zakładce Domy studenckie/Formularze.

Ceny wahają się od 340 zł (za miejsce w trzyosobowym pokoju bez łazienki w Bliźniaku), do 680 zł za jedynkę z łazienką w Jubilatce.

 • Liczba wolnych miejsc dla studentów: 914
 • Termin: Rekrutacja trwa do końca sierpnia
 • Ceny: 340 - 680 zł

Akademik czy mieszkanie studenckie?

Dla tych, którym nie udało się otrzymać miejsca w akademikach pozostaje szukać pokoju w mieszkaniach studenckich. I – jak pokazuje rynek – nie musi to być wcale dużo droższe rozwiązanie. Z wyjątkiem ścisłego centrum miasta studenci mogą znaleźć miejsce w dwuosobowym pokoju w dzielniach Fabryczna, Krzyki czy Psie Pole za 500-600 zł. Za jedynkę zapłacimy więcej, od 650 zł do nawet 1000 zł, w zależności od metrażu i lokalizacji. Pokój w mieszkaniu studenckim to często jednak większy komfort życia, od tego, który czeka studentów w akademikach, choć ich standard co roku ulega poprawie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl