wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Studenci polecają Wrocław: dobre uczelnie, atmosfera i praca
Studenci polecają Wrocław: dobre uczelnie, atmosfera i praca

W ramach projektu Pokolenie W dziesięć publicznych szkół wyższych, przy wsparciu władz miasta, zachęca młodych Polaków, aby na studia wybrali Wrocław (i potem tu zostali). O nadzwyczajnych walorach stolicy Dolnego Śląska przekonują prezentując wyniki badań dotyczące największych polskich ośrodków akademickich – Wrocław jest na czele listy w wielu kategoriach.

Reklama

W badaniach dotyczących wizerunku Wrocławia w porównaniu z Warszawą, Krakowem i Poznaniem udział wzięli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (to, co zaraz muszą decydować o wyborze studiów) i ich rodzice, studenci oraz absolwenci uczelni z całej Polski. Analizy na zlecenie Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, partnera uczelni w projekcie Pokolenie W, przygotowała firma BEELINE Research & Consulting.

Czytaj więcej o projekcie Pokolenie W

W raporcie przedstawiono m.in. skąd pochodzą studenci uczący się w największych miastach akademickich, co biorą pod uwagę osoby, które są jeszcze przed wyborem uczelni i kierunku oraz jak swoje decyzją – już po zdobyciu dyplomu, oceniają absolwenci szkół wyższych. To obszerne opracowanie będziemy prezentowali w kilku fragmentach.

Wrocław: najbardziej zadowoleni studenci w Polsce

Autorzy analizy piszą: „W Polsce funkcjonują trzy główne ośrodki akademickie, do których ściągają studenci z całego kraju – Warszawa, Kraków i Wrocław. Jako czwarty, choć zdecydowanie mniej znaczący, pojawia się Poznań”.

W kategorii Preferowane miasta do studiowania najwięcej uczniów i studentów wskazało Warszawę (odpowiednio 48 proc. i 37 proc) i Kraków (42 proc. uczniów i 30 proc. studentów). Tuż za nimi znalazł się Wrocław - wskazało go 37 proc. uczniów i 30 proc. studentów.

Studenci cenią Wrocław m.in. za przyjazną studneckiemu życiu atmosferę

Znacznie gorzej wypadł Poznań, na który zdecydowało by się odpowiednio 22 proc. uczniów i 21 proc. studentów.

Wrocław dla studenta od A do Z

Wrocław bije na głowę nawet Warszawę i Kraków jeśli chodzi o liczbę osób, które są zadowolone ze swoich studiów - to aż 90 proc. Dla porównania pośród studentów warszawskich uczelni ten współczynnik wynosi 78 proc., ze studiowania w cieniu Wawelu usatysfakcjonowanych jest 79 proc. osób.

Także poziom satysfakcji jest najwyższy wśród wrocławian. W skali od 1 do 10 pkt tutejsi studenci oceniają go na 8,04. To średnia, bo autorzy raportu piszą: „Analiza zadowolenia ze względu na studiowany kierunek wykazała, że studenci prawa i administracji zdecydowanie lepiej oceniają swój wybór niż studenci innych kierunków (średnia 8,44). Na kolejnym miejscu znaleźli się studenci medycyny ze średnim zadowoleniem na poziomie 7,58. Najmniej zadowoleni byli studenci ekonomii i biznesu (7,16) oraz humanistyki i nauk społecznych (7,18).”

Wrocław jako miasto akademickie wypadł najlepiej także w ogólnej ocenie. W tym zestawieniu pod uwagę brano: klimat miasta, perspektywy zawodowe po studiach,  atrakcje kulturalno-rozrywkowe, poziom kształcenia, ofertę edukacyjną. Tu można było wystawiać noty od 1 do 5. I jedynie w kategorii „oferta edukacyjna” Warszawa została nieco wyżej oceniona - ma 3,75 pkt, od Wrocławia, dla którego średnia wynosi 3,69 pkt.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl