wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Sprawdź, ile zarabiają absolwenci. Uczelnie we Wrocławiu
Sprawdź, ile zarabiają absolwenci. Uczelnie we Wrocławiu

Studia na Wydziale Matematyki i Informatyki UWr gwarantują dobrze płatną pracę, fot. Tomasz Walków

Informatycy z dyplomami Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej w rok po zakończeniu studiów zarabiają po sześć tysięcy zł (brutto ) i więcej. Tak wynika z listy zarobków absolwentów szkół wyższych przygotowanej przez resort nauki.

Reklama

Zestawienie najważniejszych danych dotyczących sytuacji zawodowej absolwentów uczelni Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało już po raz trzeci. Jego celem jest m.in. sprawdzenie jakości kształcenia, zapotrzebowania na rynku na fachowców poszczególnych specjalizacji.

W systemie ELA (Ekonomiczny Los Absolwentów) pokazano wysokość zarobków absolwentów poszczególnych uczelni i kierunków osiągane w rok po ukończeniu studiów, jak długo szukają pracy na etat, czy grozi im bezrobocie. Ciekawe wyglądają porównania dochodów na tle średniej krajowej lub średniej zarobków w danym regionie.

To także zestaw informacji, m.in. ilu młodych ludzi decyduje się drugie studia oraz ilu czas po studiach spędza na opiece nad dzieckiem, a ilu jest zarejestrowanych jako bezrobotnych. Dane wykorzystane w ELA pochodzą z ZUS oraz systemu POL-on, firmowanego przed MNiSW.

Studia ciekawe, tylko co dalej

Interesująco wypadają zestawienia poszczególnych specjalności. Zachęcająco wyglądają dochody absolwentów informatyki (I i II stopnia). Młody człowiek po z dyplomem Wydziału Matematyki i Informatyki dostaje ponad 6,1 tys. zł (brutto). Niewiele mniej zarabiają średnio ci, co skończyli informatykę na Politechnice Wrocławskiej. Aż 8,3 tys. zł wynoszą zarobki specjalisty po informatyce, który studiował niestacjonarnie. W takich przypadkach procentuje doświadczenie, bo tacy studenci już często pracują.

Jednak w systemie ELA nie uwzględniono zarobków informatyków po studiach na Uniwersytecie Wrocławskim, którzy pracują za granicą, np. dla Google’a, FB i Amazona.

Warto przyjrzeć się współczynnikom, które określają zagrożenie bezrobociem. Np. absolwenci zarządzania po wrocławskim Uniwersytecie Ekonomicznym nie mają się czego obawiać, w ich przypadku ten współczynnik wynosi mniej niż jeden procent. Zarobki specjalistów w tej dziedzinie wynoszą od 4,3 tys. zł (PWr) po 3,3 tys. zł (WSB).

Z dyplomem studiów chemicznych – po UWr lub PWr, pracy na etat szuka się nie dłużej niż trzy miesiące. Problemów ze znalezieniem roboty nie mają np. ekonomiści, absolwenci automatyki i robotyki, politologii, biotechnologii (zwłaszcza po UWr lub Uniwersytecie Przyrodniczym) budownictwa, matematyki (w tym ostatnim przypadku – po studiach II stopnia).

Za to różowo nie wyglądają dane dotyczące i liczby ofert, i wysokości zarobków absolwentów najbardziej obleganych kierunków, m.in. architektury, psychologii, weterynarii.

Więcej informacji w serwisie www.ela.nauka.gov.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl