wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Sprawdź, ile zarabiają absolwenci. Uczelnie we Wrocławiu
Sprawdź, ile zarabiają absolwenci. Uczelnie we Wrocławiu

Studia na Wydziale Matematyki i Informatyki UWr gwarantują dobrze płatną pracę, fot. Tomasz Walków

Informatycy z dyplomami Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej w rok po zakończeniu studiów zarabiają po sześć tysięcy zł (brutto ) i więcej. Tak wynika z listy zarobków absolwentów szkół wyższych przygotowanej przez resort nauki.

Reklama

Zestawienie najważniejszych danych dotyczących sytuacji zawodowej absolwentów uczelni Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało już po raz trzeci. Jego celem jest m.in. sprawdzenie jakości kształcenia, zapotrzebowania na rynku na fachowców poszczególnych specjalizacji.

W systemie ELA (Ekonomiczny Los Absolwentów) pokazano wysokość zarobków absolwentów poszczególnych uczelni i kierunków osiągane w rok po ukończeniu studiów, jak długo szukają pracy na etat, czy grozi im bezrobocie. Ciekawe wyglądają porównania dochodów na tle średniej krajowej lub średniej zarobków w danym regionie.

To także zestaw informacji, m.in. ilu młodych ludzi decyduje się drugie studia oraz ilu czas po studiach spędza na opiece nad dzieckiem, a ilu jest zarejestrowanych jako bezrobotnych. Dane wykorzystane w ELA pochodzą z ZUS oraz systemu POL-on, firmowanego przed MNiSW.

Studia ciekawe, tylko co dalej

Interesująco wypadają zestawienia poszczególnych specjalności. Zachęcająco wyglądają dochody absolwentów informatyki (I i II stopnia). Młody człowiek po z dyplomem Wydziału Matematyki i Informatyki dostaje ponad 6,1 tys. zł (brutto). Niewiele mniej zarabiają średnio ci, co skończyli informatykę na Politechnice Wrocławskiej. Aż 8,3 tys. zł wynoszą zarobki specjalisty po informatyce, który studiował niestacjonarnie. W takich przypadkach procentuje doświadczenie, bo tacy studenci już często pracują.

Jednak w systemie ELA nie uwzględniono zarobków informatyków po studiach na Uniwersytecie Wrocławskim, którzy pracują za granicą, np. dla Google’a, FB i Amazona.

Warto przyjrzeć się współczynnikom, które określają zagrożenie bezrobociem. Np. absolwenci zarządzania po wrocławskim Uniwersytecie Ekonomicznym nie mają się czego obawiać, w ich przypadku ten współczynnik wynosi mniej niż jeden procent. Zarobki specjalistów w tej dziedzinie wynoszą od 4,3 tys. zł (PWr) po 3,3 tys. zł (WSB).

Z dyplomem studiów chemicznych – po UWr lub PWr, pracy na etat szuka się nie dłużej niż trzy miesiące. Problemów ze znalezieniem roboty nie mają np. ekonomiści, absolwenci automatyki i robotyki, politologii, biotechnologii (zwłaszcza po UWr lub Uniwersytecie Przyrodniczym) budownictwa, matematyki (w tym ostatnim przypadku – po studiach II stopnia).

Za to różowo nie wyglądają dane dotyczące i liczby ofert, i wysokości zarobków absolwentów najbardziej obleganych kierunków, m.in. architektury, psychologii, weterynarii.

Więcej informacji w serwisie www.ela.nauka.gov.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl