wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Spacer z rektorem po Uniwersytecie Wrocławskim
Zwiedzanie Uniwersytetu z udziałem rektora prof. Adama Jezierskiego KZ
Zwiedzanie Uniwersytetu z udziałem rektora prof. Adama Jezierskiego

Ponad sto osób przyszło w sobotę przedpołudniem na spacer po gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Okazja była nadzwyczajna, bo w roli przewodnika wystąpił prof. Adam Jezierski, rektor uczelni.

Reklama

Jak wyglądał spacer z rektorem po Uniwersytecie Wrocławskim?

Już kwadrans przed godz. 11 na placu Uniwersyteckim pod Szermierzem zebrało się około stu osób. Uczestnicy spotkania schowani pod parasolami – w sobotę padało i było chłodno, otoczyli JM Rektora prof. Adama Jezierskiego, który opowiadał o założeniach architektonicznych przy budowie gmachu głównego najstarszej wrocławskiej uczelni. Wśród słuchaczy były osoby starsze, dorośli, duża grupa młodych ludzi oraz kilkoro dzieci.

Po uniwersyteckich wnętrzach przechadzali się nie tylko wrocławianie, było także kilku obcokrajowców oraz osoby spoza Wrocławia.

Goście mogli posłuchać o początkach uniwersytetu, które sięgają przełomu XVII i XVIII wieku. Oficjalnie założone pod patronatem cesarza Leopolda I Kolegium Jezuickie rozpoczęło działalność w 1702 r. - To była bardzo ważna instytucja. Habsburgowie szczycili się Śląskiem - mówił prof. Adam Jezierski.

Opowieść prof. Jezierskiego to popis erudycji, doskonałej znajomości historii, historii sztuki, kultury. Rektor – chemik z wykształcenia, mówił o uczelni, jej znaczeniu i funkcjonowaniu oraz o sytuacji politycznej i społecznej we Wrocławiu, na Śląsku i w Europie w momentach najważniejszych dla Uniwersytetu.

Rektor, jak przystało na prawdziwego nauczyciela akademickiego, wymagał także od słuchaczy. Przepytywał ze znajomości łaciny, historii sztuki i historii powszechnej.

Uczestnicy spotkania zobaczyli Aulę Leopoldyńską (w chwilę po zakończeniu kolejnego etapu jej remontu), na chwilę przestało padać, dlatego weszli na taras Wieży Matematycznej, skąd – mimo lekkiej mgły, doskonale było widać centrum Wrocławia. Zwiedzili Muzeum Uniwersyteckie, w planach była wizyta w gabinecie rektora, a ostatnim akordem spaceru był mini-koncert fortepianowy w wykonaniu prof. Adama Jezierskiego w Oratorium Marianum.

10-lecie Wrocławskiego Centrum Akademickiego

Spotkanie zatytułowane „Alma Mater Leopoldina. Wrocławska perła baroku nad Odrą. Dzieje i historia pierwszej wrocławskiej uczelni" to pierwszy z serii spacerów po obiektach wrocławskich szkół wyższych, odbywających się w ramach projektu #AkademickiWrocław. W każdy ostatni weekend miesiąca swoje uczelnie lub ośrodki badawcze będą pokazywali wycieczkowiczom gospodarze tychże miejsc oraz przewodnicy WCA.

„Akademicki Wrocław” to inicjatywa Wrocławskiego Centrum Akademickiego, które w tym roku obchodzi 10-lecie działalności.

To miejska instytucja, która pośredniczy w kontaktach władz Wrocławia z uczelniami, nauczycielami akademickimi, studentami czy też przedsiębiorstwami zainteresowanymi współpracą ze światem akademickim. WCA jest także koordynatorem wielu programu promujących naukę i wspierających młodych, zdolnych uczonych - m.in. SPS , MOZART , Visiting Professors , Akademia Młodych Uczonych i Artystów, czy też Wrocławska Magnolia.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl